Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
9 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
→‎Qendra arkeologjike: rregullime teknike duke përdorur AWB
v (→‎Qendra arkeologjike: rregullime teknike duke përdorur AWB)
== Kultura ==
===Qendra arkeologjike===
Qyteti është qendra botërore e kërkimeve arkeologjike. Ndryshe nga institucionet kombëtare, si Universiteti i Athinës, Shoqata Arkeologjike, disa muze arkeologjik, përfshirë Muzeun Kombëtar Arkeologjik, Muzeun Cycladic, Muzeun Epigrafike dhe Muzeun Bizantin, ashtu si edhe muzetë e [[Agora|Agorës]], [[Akropoli|Akropolisit]]sit, Kerameikosit, dhe Muzeun Arkeologjik të Kerameikosit. Në këtë qytet ndodhen po ashtu edhe laboratory i [[Demokriti]]t për arkaeometri.
 
===Turizmi===

Menyja e navigimit