Dallime mes rishikimeve të "Rabie Hyka"

Jump to navigation Jump to search
1.521 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike, zëvendësova: Korrik → korrik duke përdorur AWB)
No edit summary
'''Rabie Hyka''' lindi në [[Tirana|Tiranë]] më [[9 korrik]] [[1958]]. Mbas shkollës 8 vjeçare konkuroi në liceun artistik 'Jordan Misja' ku studjoi për katër vjet muzik dhe flaut. Megjithë dashurinë që kishte për muzikën e instrumentin, pasioni i vërtet i saj ishte arti dramatik. Më 1977 filloi studimet në Akademin e Arteve në degën e Dramaturgjisë. Esat Oktrova, Vangjush Furxhiu, Viktor Zhusti, Robert Ndrenika, Timo Flloko e Vera Zheji ishin pedagoget e mrekullueshëm që formonin brezat e aktorve të rinj. Mbas studimeve në 1981 filloi punë në teatrin e estradës Tiranë, po atë vit luajti dhe rolin e pare në film, atë të Despinës, në filmin "Një Natë pa Dritë " të regjizorit Gëzim Erebara. Per gati 11 vjet në Teatrin e Estradës pati fatin të punonte me regjizorë me emër, si Gjergj Vlashi, Pirro Mani, Kosta Kamberi, Vasillaq Vangjeli etj. Punoi me kolege të talentuar e të palodhur që nxirnin të pakten 3 premiera në vit. Krahas punës në Teatrin e Estradës interpretoi në kinematografi ku realizoi disa role kryesore e disa episodike. Në javën e teatrit 1986 u vlerësua nga juria për realizimin me nivel artistik të rolit të Syxixës në komedin 'Don Kishoti i Mançës. Në Korrik të vitit 1986 ju dha nga Kuvendi Popullor, medalja 'Naim Frashëri' për interpretim me nivel artistik në fushën e humorit e satirës. Në vitin 1993 u martua dhe nga martesa erdhën në jete dy fëmijë, Sarah Ann dhe Jens. Që prej vitit 1993 jeton në Gjermani me burrin dhe fëmijet e saj.
'''Rabie Hyka''' Lindi në [[Tirana|Tiranë]] më [[9 korrik]] [[1958]]. Aktore e estradës, interpretoi disa role në kinematografi.
 
== Kinematografia ==
 
[[Djali elastik]] (1989)..........Mesuesja Mësuesja
 
Don Kishoti i Mançes ( 1989) Syxixa
[[Zëvendësi i grave]] (1987)......Drita
 
Mirela (1988), telekomedi muzikore Linda
[[Bardhësi]] (1986)
 
[[DritatZëvendësi ei qytezësgrave]] (19831987).......Tana Drita
 
[[Bardhësi]] (1986) Drita
[[Kur xhirohej një film]] (1981)
 
Fushë e blertë, fushë e kuqe (1984) Flutura
[[Mëngjese të reja]] (1980)
 
Një emër midis njerëzve (1983) Infermierja
[[Fushe e blerte fushe e kuqe]] (1984)
 
[[Dritat e qytezës]] (1983) Tana
 
Një natë pa dritë (1981) Despina
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]

Menyja e lëvizjeve