Ndryshimi mes inspektimeve të "Bedi Pipa"

Jump to navigation Jump to search
568 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Bedi Pipa''' ([[Shkodra|Shkodër]], 1923<sup>?</sup> - Tiranë[[Korça|Korçë]], [[12 janar]] [[1948]]) ishte arsimtare dhe shkrimtare shqiptare<ref>Pipa A., ''Parathanie e "Ditarit Intim"'', Tiranë: Fjala, 2007.</ref>.
 
== Jeta ==
 
Leu në Shkodër, e bija e Mustafa Nuri Pipës dhe Hatixhe Lloshit, nga i ati me origjinë libohovite ndërsa nga e ëma shkodrane me origjinë dibrane<ref>[[Hamdi Bushati|Bushati H]]., ''Shkodra dhe motet (pemë gjenealogjike familjesh shkodrane) v. III,'' Shkodër: "Idromeno", 1999.</ref>. Qe e vogla ndër gjashtë fëmijë, ku pesë të mbramët qenë të një barku.
 
== Burime ==
<references />
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Vdekje 1948]]|
[[Kategoria:mësues shqiptarë]]
[[Kategoria:shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Shkodra]]
7.597

edits

Menyja e navigimit