Ndryshimi mes inspektimeve të "Bedi Pipa"

Jump to navigation Jump to search
841 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Bedi Pipa''' ([[Shkodra|Shkodër]], [[1923<sup>?</sup>]] - [[KorçaTirana|KorçëTiranë]], [[12 janar]] [[1948]]) ishte arsimtare dhe shkrimtareautore shqiptaree rastit më përfaqësues të rastit të ditarit në letrat shqipe, i botuar në vëllimin integral me shkrimet e saj me titullin "Ditari Intim"<ref>Pipa A., ''Parathanie e "Ditarit Intim"'', Tiranë: Fjala, 2007.</ref><ref name=":0">[[Elsa Demo|Demo E]]., ''Ditari intim i Bedi Pipës,'' [[Shekulli (gazetë)|Shekulli]]. - Nr. 2140, 15 dhjetor, 2007, f. 22 - 23.</ref>.
 
== Jeta ==
 
Leu në Shkodër, e bija e Mustafa Nuri Pipës dhe Hatixhe Lloshit, nga i ati me origjinë libohovite ndërsa nga e ëma shkodrane me origjinë dibrane<ref>[[Hamdi Bushati|Bushati H]]., ''Shkodra dhe motet (pemë gjenealogjike familjesh shkodrane) v. III,'' Shkodër: "Idromeno", 1999.</ref>. Qe e vogla ndër gjashtë fëmijë, ku pesë të mbramët qenë të një barku. U rrit me të vëllain [[Arshi Pipa|Arshiun]] deri kur ai shkoi në Universitet ndërsa ajo në normalen e Tiranës.
 
Pasi mbaroi shkollën e mesme u kthye në familje në Shkodër. Familja Pipa u zhvendos ne Tiranë, nga fundit i vitit 1943. Aty Bedi do të ndihej më mire, sepse Tirana ishte qytet më i hapur se Shkodra. Menjëherë pas çlirimit duke qenë se nuk mundi të shkonte né Universitet për shkak të gjendjes politike, e emërua mësuese në Korçë dhe fill u sëmur dimrin e 1947-'48s kur u kthye në Tiranë, ku ndërroi jetë<ref name=":0" />.
 
== Burime ==
7.597

edits

Menyja e navigimit