Ndryshimi mes inspektimeve të "Deti i Veriut"

Jump to navigation Jump to search
50 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 79.171.53.250 (diskutimet) në versionin e fundit nga Liridon.)
{{coord|56|N|03|E|source:wikidata|display=title}}
[[Skeda:NASA NorthSea1.jpg|right|220px|parapamje|Deti i Veriut]]
'''Deti i Veriut''' është një det periferik afër [[Oqeani Atlantik|Oqeanit Atlantik]]. Është rreth 970 km i gjatë dhe 570 km i gjërë, me një sipërfaqe prej rreth 570,000 km². Deti i Veriut lidhet me [[Oqeani Atlantik|Atlantikun]] nëpërmjet [[Ngushtica Dover|Ngushticës Dover]] dhe [[Kanali Anglez|Kanalit Anglez]] në jug dhe nëpërmjet [[Deti Norvegjez|Detit Norvegjez]] në veri.

Menyja e navigimit