Dallime mes rishikimeve të "Zyrihu"

Jump to navigation Jump to search
224 bytes removed ,  5 vjet më parë
(→‎Historia: Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Qytet
|Qyteti = Zyrihu<br />[[gjuha = Zyrihugjermane|Gjer.]]: Zürich
|Gjuha vendase Stema_figura = [[Gjuha gjermane|GjerCh_zh_wappen_stadt.]] gif
|Emriharta_foto gjuhën vendase = Karte Gemeinde Zürich.png
|Stema_figuraPamje = Wappen ZürichSwiss Zurich mattDowntown.svgjpg
|harta_foto Popullsia = Karte Gemeinde366,145 Zürich.png (2004)
|Pamje Dendësia = Swiss Zurich Downtown.jpg/km²
|Popullsia Sipërfaqja = 36691,145 88 (2004)km²
|Dendësia Shteti = Zvicra
|SipërfaqjaQarku = 91,88[[Kanton km²Zürich]]
|Adresa e kuvendit =
|Shteti = Zvicra
|QarkuKodi Postal = = [[Kanton Zürich]]
|AdresaPrefiksi e kuvendit =
|Kryetari i Bashkisë =
|Kodi Postal =
|Partia udhëheqëse =
|Prefiksi =
|KryetariShënim i Bashkisë =
|Partia udhëheqëse =
|Shënim =
|harta = Zvicra
|gjerësia = 47.377895
|gjatësia = 8.541183
}}
'''Zyrihu''' ''([[gjuha gjermane|gjer:]] Zürich)'' është qytet më i madh në [[Zvicra|Zvicër]] (banorë 366.145 sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2004 ; hapësira e qytetit 1.091.732&nbsp;km²) dhe kryeqytet i kantonit të Zürich. Qyteti është qendër tregtare dhe biznesi në Zvicer, dhe llogaritet njëri nga dy qytetet globale (krahas Zhenevës).
 
== Historia ==
E hangsh
 
== Ekonomia ==
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve