Ndryshimi mes inspektimeve të "Nursultan"

Jump to navigation Jump to search
789 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎top: - stampa coords (duplicate), hoqa: {{Coord|51|10|0|N|71|26|0|E|display=title}} duke përdorur AWB)
{{pa referenca}}
{{Qytet
|Qyteti = Astana
|Gjuha vendase = [[Gjuha kazake|kazakKazakisht]]
|Emri në gjuhën vendase = Астана
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|NofkaFlamuri_figura = New flag of = Astana.svg
|MotoFlamuri_artikulli = Flamuri i = Astanës
|FIGURA-FLAMURStema_figura = New flagcoat of arms of Astana.svg
|ARTIKUJ-FLAMUR Stema_artikulli = FlamuriStema ie Astanës
|FIGURA-EMBLEMA = New coat of arms of Astana.svg
|ARTIKUJ-EMBLEMA = Stema e Astanës
|Pamje = Ak Orda Presidential Palace04.jpg
|Përshkrimi i pamjes = Pallati Presidencial
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = Kazakistani
|ShtetiRajoni federal = [[Rajoni Akmola]]
|Rajoni =
|Qarku =
|Bashkia =
|Komuna =
|Konteja =
|Komuniteti Autonom =
|Provinca =
|Distrikti =
|Kantoni =
|Departamenti =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 722710
|SipërfaqjaPopullsia urbane = 1,006,574
|Rajoni Dendësia = 1239
|Sipërfaqja metropolitane=
|Sipërfaqja Tokë =
|Sipërfaqja Ujë =
|Popullsia = 708,794
|Dendësia = 958
|Zona urbane =
|Zona metropolitane =
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia = 347
|Vendasit =
|Themelimi = 1830
|Zona Kohore = [[(UTC+6]])
|Ora Verore =
|Kodi Postal = 010000–010015
|Prefiksi = +7 7172
|Targa e automjeteve = Z, 01
|Aeroporti = <small>[[Aeroporti Ndërkombëtari i Astanës]]</small> <br /> 14 km nga qendra e qytetit
|Kryetari i Bashkisë = Imangali[[Asset TasmagambetovIssekeshev]]
|Asambleja rajonale =
|Partia udhëheqëse =
|WebFaqja = [http://www.astana.kz/ www.astana.kz]
|E-Posta =
|harta_gjerësi =
|harta = Kazakistani
|CoordAddon = type:city(708794)_region:KZ
| gjer_g=51 | gjer_m=10 | gjer_s=0 | gjer_dr =N
| gjat_g=71 | gjat_m=26 | gjat_s=0 | gjat_dr =E
}}
 
'''Astana''' (në gjuhën[[Gjuha kazake |Kazakisht]]: ''Астана'') është kryeqyteti i [[Kazakistani|Kazakistanit]]t. Është qyteti i dytë më i madh në Kazakistan, popullsia është 6001,200006,574 banorë ([[2007]]2016) dhe ka një sipërfaqe prej 710.2&nbsp;km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Astanës është Imangali Tasmagambetov.
== Emri ==
Fjala ''Astana'' në gjuhen kazake do të thotë [[kryeqyteti|kryeqytet]]. Në [[gjuha kazake|gjuhën kazake]] dhe në [[gjuha ruse|gjuhën ruse]] lexohet As-ta-'''na''', në gjuha të tjera lexohet As-'''ta'''-na. Astana po ashtu thuhet dhe "[[Manhattan]]i në step".
 
== Si kryeqyteti i ri i Kazakistanit ==
Në vitin [[1994]], atëherë kur u krijua shteti i Kazakistanit kryeqyteti i u bë Almaty. Prej [[1997]] kryeqyteti i Kazakistanit u bë Astana.
 
Në vitin [[1994]], atëherë kur u krijua shteti i Kazakistanit kryeqyteti i u bë Almaty. Prej [[1997]] kryeqyteti i Kazakistanit u bë Astana.
 
== Demografia ==
[[dhjetori]]nvitin të [[2007]], popullsia në Astana ishte 600,200 banorë. Në [[vitin 1999]], Astana kishte 281,000 banorë (60% kazakë, 30% rusë, 10% ukrainas dhe gjerman). Në 2030 parashikohet të ketë mbi 1,000,000 banorë.
 
==Gjeografia==
Në [[dhjetori]]n të [[2007]] popullsia në Astana ishte 600,200 banorë. Në [[1999]] Astana kishte 281,000 banorë (60% kazakë, 30% rusë, 10% ukrainas dhe gjerman). Në 2030 parashikohet të ketë mbi 1,000,000 banorë.
Astana ndodhet në qendër të Kazakistanit.
 
== Gjeografia Arkitektura==
Arkitektura në Astana ka një kualitet dhe një cilësi të lartë. Astana është njeri ose më i bukur (krye)qytet në [[Azia|AzinAzinë]] ëe mesme. Në Astana kanë punuar në ndërtimtari edhe [[shqiptarët|shqiptarë]] nga [[Kosova]].
Astana shtrihen në një zonë tërmetesh.
 
== Arkitektura Sport==
Astana ka një klub futbolli [[FC Astana]],o cili luan në Premierligen kazake dhe ka fituar tre herë këtë ligë (2000, 2001, 2006). Ka një skuadër basketbolli, e quajtur Astana-Tigers, një skuadër ice-hockey e quajtur Barys Astana, e cila ka fituar ligën e ice-hockey të Kazakistanit në sezonin [[2004]]/[[2005]]. Ka edhe një skuadër të famshme çiklistësh e quajtur Team Astana dhe ka marr pjesë dy herë në "Tour de France" ([[2006]], [[2007]]).
 
Arkitektura në Astana ka një kualitet dhe një cilësi të lartë. Astana është njeri ose më i bukur (krye)qytet në [[Azia|Azin]] ë mesme. Në Astana kanë punuar në ndërtimtari edhe [[shqiptarët|shqiptarë]] nga [[Kosova]].
 
== Sport ==
 
Astana ka një klub futbolli FC Astana,o cili luan në Premierligen kazake dhe ka fituar tre herë këtë ligë (2000, 2001, 2006).Ka një skuadër basketbolli, e quajtur Astana-Tigers, një skuadër ice-hockey e quajtur Barys Astana, e cila ka fituar ligën e ice-hockey të Kazakistanit në sezonin [[2004]]/[[2005]]. Ka edhe një skuadër të famshme çiklistësh e quajtur Team Astana dhe ka marr pjesë dy herë në "Tour de France" ([[2006]], [[2007]]).
 
== Transporti ==
 
== Transporti ==
Astana ka Aeroportin Ndërkombëtar të Astanës, që u projektua nga arkitektin japonez Kisho Kurokawa. Po ashtu projektohet dhe një metro nëntokë, Astana Metro.
 
== Shiko edhe këtë ==
* [[Kazakistani]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.astana.kz Qyteti Astana]
* [http://www.astanaairport.kz Aeroporti i Astanës]
 
== Referenca ==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Kryeqytete në Azi]]
[[Kategoria:Qytete në Kazakistan]]
[[Kategoria:Kryeqytete në Evropë]]
[[Kategoria:Kryeqytete të botës]]
Anonymous user

Menyja e navigimit