Ndryshimi mes inspektimeve të "Miçigen"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  3 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.106.114 dhe Mr Robot) dhe riktheu rishikimin 1454674 nga Rotlink
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB)
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.106.114 dhe Mr Robot) dhe riktheu rishikimin 1454674 nga Rotlink)
|Anëtarësimi renditja = i 26-ti
<!-- Të dhëna të tjera -->
|shkurtimishtShkurtimisht = MI
|Faqja Zyrtare = [http://www.michigan.gov/ www.michigan.gov]
}}
Emri Michigan është forma franceze e fjalës mishigamaa në gjuhën indigjene Ojibwa, që do të thotë "ujë i madh" ose "liqen i madh". Miçigani është shteti i 9-të më i populluar i Shteteve të Bashkuara dhe i 11-ti për nga sipërfaqja. Kryeqyteti i tij është [[Lansing (Michigan)|Lansing]], dhe qyteti më i madh është [[Detroit]]. Miçigan u pranua në SHBA më [[26 janar]], [[1837]], si shteti i 26-të.
 
Miçigani është shteti i vetëm që përbëhet nga dy gadishuj. Gadishulli i Poshtëm, emrin e të cilit Miçigani kishte fillimisht, ka formuën e një dorashke. Gadishulli i Sipërm ndahet nga Gadishulli i Poshtëm nga Ngushtica e Mackinac-ut, një kanal 8&nbsp;km8km që bashkon liqenin Huron me liqenin Michigan. Të dy gadishujt lidhen nga Ura Mackinac. Gadishulli i Sipërm edhe pse nuk është shumë populluar, është ekonomikisht i rëndësishëm për shkak të statusit të tij si një destinacion turistik si edhe si dhe për sasinë e madhe të burimeve natyrore.
 
== Gjeografia ==
 
 
== Demografia ==
Miçigeni është vendi në të cilin gjenden dy përmendore të shqiptarëve ajo e [[Nënë Tereza|Nënë Terezës]] dhe [[Skenderbeu|Gjergj Kastriot - Skenderbeut]].
 
Permendorja e Skenderbeut është përurua [[24 shtator]] [[2006]] në prani të disa mijëra vetëve, përfshi kryepeshkopin e Detroit, Kardinalin [[Adam Maida]] dhe presidentin e Shqipërise, [[Alfred Moisiu]].
 
Përmendorja e Skënderbeut është zbulua me nderime në anë të një autostrade dhe në hyrje të oborrit të [[Kisha katolike shqiptare Shën Pali|Kishës katolike shqiptare Shën Pali]] në Roçester Hills, rreth 40 kilometra ne veri te Detroitit. Presidenti Alfred Moisiu ka thënë se me këtë vepër, shqiptarët e Amerikës kanë nderuar veten dhe mbare popullin shqiptar dhe se "Tashmë populli i thjeshtë amerikan mund të mësoje edhe më shumë se kush ishte Skënderbeu dhe çfare bëri ai për kombin dhe botën mbarë."- tha ai.
 
Kardinali Adam Maida tha se shqiptarët në rrethin e Detroitit janë krenaria e dioqezes së tij dhe "Tani, krahas nënë Terezës, shqiptarët e Miçiganit mund të krenohen para amerikanëve edhe me Gjergj Kastrotin."
 
Nismëtar i kësaj ngjarjeje është Dom [[Anton Kqira]], Kryefamullitar i kishës së Shën Palit, që mendohet të jetë kisha më e madhe katolike shqiptare në botë. Përmendorja e heroit kombëtar shqiptar është fryt i një pune mbi një vjeçare nga ana e skulptorit të njohur shqiptaro-amerikan, [[Kreshnik Xhiku]].
 
ria== Historia ==
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{Shtetat Federale të Amerikës}}
{{Gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Michigan| ]]
[[Kategoria:Shtetet Federale të Amerikës]]
 
 
{{Gjeo-cung}}

Menyja e navigimit