Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

Jump to navigation Jump to search
50 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{për përmirësim}}
{{Vini Re!}}
 
[[Skeda:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg|thumb|djathtas|250px|Fytyra e mbretit Gent në monedhën e lashtë ilire]]
'''Genti''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 [[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]][p.e.s.]] deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
 
 
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]
Mbreti ilir Gent vdiq në Itali afër qytetit [[Iguvia]].
Ai ishte martuar me [[Etuta]] ose [[Etleua]] bijen e dardanasit [[Monunios]]<ref>The Illyrians by J. J. Wilkes,1992,ISBN 0-631-19807-5,,page 85"... Longarus, Bato and Monunius, whose daughter Etuta was married to the Illyrian king Gentius, are all Illyrian</ref>Në Muzeun Kombëtar Historik në [[Tiranë]] ekziston një foto e rrënojave të varrit të tij.
[[Skeda:MausuleumiimbretitGent.jpg|thumb|Mauzoleumi ku u varros Mbreti Gent]]
 
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]
 
==Mbretërimi dhe jeta e mbretit Gent==

Menyja e navigimit