Ndryshimi mes inspektimeve të "Kafsha"

Jump to navigation Jump to search
45 bytes added ,  3 vjet më parë
njezit kanë zbutur kafshë si derra dhi dele e më von edhe lop.Ata përfitonin mish qumësht dhjam lëkur lesh etj
(njezit kanë zbutur kafshë si derra dhi dele e më von edhe lop.Ata përfitonin mish qumësht dhjam lëkur lesh etj)
 
Kafshet i ndajme ne dy lloje: Kafshet rruazore dhe jo rruazore.Ne kafshet rruazore hyn sfungjeret,lekuregjemboret (ekinodermatet),qeliza djegesit(knidaret), butaket(molusket),krimbat si dhe kembenyjetuarit(arthoropoda). Kafshet rruazore jane kafshet me te perparuara si nga ana e fizike,me pershtatjen e mjedisit, me te gjitha aparatet qe formojne trupin e kafshes,por edhe nga ana e te menduarit. Ne kete tip bejne pjese peshqit te cilet jane kafshet rruazore primitive,amfibet te cilet jetojne edhe ne toke edhe ne uje,zvarraniket,shpendet dhe gjitaret.
 
Njerzit e par kan zbutur kafshë si ;Derra dhi dele e më vonë edhe lopë.Ata përfitonin nga kato kafshë;mish,dhjam, lëkura leshin etj.
 
== Shiko edhe ==
== Lidhje të jashtme ==
 
[[Kategoria:Kafshë|*ZBUTJA E KAFSHËVE TË EGRA DHE LINDJA E BLEGTORISË]]
{{DEFAULTSORT:ZBUTJA E KAFSHËVE TË EGRA}}
Anonymous user

Menyja e navigimit