Ndryshimi mes inspektimeve të "Tetanosi"

Jump to navigation Jump to search
1.599 bytes added ,  3 vjet më parë
Përkthim nga enwiki
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.19.230.8) dhe riktheu rishikimin 1318780 nga Addbot: paradoks)
(Përkthim nga enwiki)
{{Cung|mjekësia}}
'''Tetanosi''' është një sëmundje infektive që shkaktohet nga bacili i tetanosit dhe që shkakton spazma muskulore. Në tipin më të zakonshëm, spazmat fillojnë nga nofulla, dhe pastaj përhapen në mënyrë progresive në pjesën tjetër të trupit. Zakonisht spazmat zgjasin disa minuta dhe shfaqen shpesh për tri ose katër javë me radhë.<ref name=CDC2012Pink>{{cite book|last1=Atkinson|first1=William|title=Tetanus Epidemiology and Prevention of Vaccine-Preventable Diseases|date=May 2012|publisher=Public Health Foundation|isbn=9780983263135|pages=291–300|edition=12|url=https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/tetanus.html|accessdate=12 February 2015|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150213010501/http://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/tetanus.html|archivedate=13 February 2015|df=}}</ref> Ato mund të jenë aq të rënda sa të shkaktojnë fraktura të eshtrave.<ref name=CDC2013S/> Simptoma tjera mund të jenë: temperatura, djersitja, kokëdhembja, probleme me gëlltitje, tensioni i lartë i gjakut dhe të rrahurat e shpejta të zemrës.<ref name=CDC2012Pink/><ref name=CDC2013S>{{cite web|title=Tetanus Symptoms and Complications|url=https://www.cdc.gov/tetanus/about/symptoms-complications.html|website=cdc.gov|accessdate=12 February 2015|date=January 9, 2013|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150212225108/http://www.cdc.gov/tetanus/about/symptoms-complications.html|archivedate=12 February 2015|df=}}</ref> Simptomat paraqiten zakonisht 3 deri në 21 ditë pas infektimit, dhe mund të duhen muaj të tërë për t'u shëruar. Rreth 10% e të infektuarve vdesin.<ref name=CDC2012Pink/> Kjo sëmundje parandalohet me [[vaksina|vaksinim]].
'''Tetanosi''' është një sëmundje infektive që shkaktohet nga bacili i tetanosit, kjo sëmundje parandalohet me [[vaksina|vaksinim]].
 
== Burimet ==
{{reflist}}
 
 
3.727

edits

Menyja e navigimit