Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

Jump to navigation Jump to search
Shtova permbajtje
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Greqia është një qyteterim i lashtë i ballkanit[[Skeda:Parthenon from west.jpg|thumb|300px|[[Partenoni]], një tempull i dedikuar për Atenën, i gjendur në Akropolis në Athinë, është një nga simbolet më të përfaqësuar të kulturës dhe sofistikimit të grekëve të lashtë.]]
'''Greqia e Lashtë''' është qytetërimi që i përket periudhës së historisë greke që zgjat nga Periudha Arsilike e shekullit të 3-të deri në atë të 6-të para Krishtit dhe deri në vitin 212 para Krishtit pas pushtimit nga Roma pas Betejës së Korintit.
Ajo e ka zanafillen qe ne mijevjecarin || pr.K. dhe arriti zhvillimin e plote ne mijevjecarin | pr.K.
 
Në qendër të kësaj periudhe është Greqia Klasike, që lulëzoi gjatë shekujve të pestë dhe të katërt para Krishtit, fillimisht nën sundimin e suksesshëm athinian pas kërcënimit ushtarak prej pushtimeve Perse.
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve