Dallime mes rishikimeve të "Meg Whitman"

Jump to navigation Jump to search
1.535 bytes added ,  3 vjet më parë
| page = 76| isbn=978-1-56414-776-9}}</ref>
 
==Career==
===Puna e hershme===
Duke filluar karrierën e saj në vitin 1979 si një menaxhere marke në Procter & Gamble në Cincinnati, Ohio. Më vonë, Whitman lëvizi për të punuar si konsulente në zyrën e Bain & Company në San Francisko. Më pas ajo u rrit në rangje për të arritur pozitën e nënkryetarit të lartë.<ref>{{Cite book|title=Organizational behavior|last=Hellriegel, Slocum|first=Don, John W.|publisher=Princeton, N.J. : Recording for the Blind & Dyslexic|year=2008|pages=NA}}</ref>
 
Whitman u bë nënkryetarja e planifikimit strategjik në The Walt Disney Company në vitin 1989. Dy vjet më vonë ajo u bashkua me Korporatën Stride Rite, përpara se të bëhej Presidente dhe Drejtoreshë e Përgjithshme e Shitjeve të Lëvizshme të Floristëve në 1995.<ref>{{Cite book|title = The Ebay Phenomenon: The Story of a Brand That Taught Millions of Strangers to Trust One Another| last=Lewis| first=Elen| publisher=Marshall Cavendish |year = 2008| page = 56 | isbn=978-1-905736-10-2 }}</ref>
 
Si drejtorreshë e Përgjithshëm e Divizionit Playskool të Hasbro, ajo mbikqyri menaxhimin global dhe marketingun e dy markave të fëmijëve, Playskool dhe Z. Potato Head duke filluar në Janar të vitit 1997. Ajo gjithashtu importoi Teletubbies shfaqjen televizive për fëmijë të Mbretërisë së Bashkuar në U.S.<ref name=aware>{{Cite book|title=Strategic management: awareness and change|last=John, Frank|first=Thompson Martin|publisher=Cengage Learning EMEA|year=2005|page=201|isbn=978-1-84480-083-4}}</ref>
 
 
 
 
 
 
==Referenca==

Menyja e lëvizjeve