Ndryshimi mes inspektimeve të "Dollari"

Jump to navigation Jump to search
15 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
[[Dollari amerikan]] ([[$]]) është dollari më i njohuri prej të gjithëve. Ai përdoret në shumë vende të botës me emra të ndryshëm si [[dollari australian]], [[dollari kanadez]], [[dollari i Hong Kongut]] etj.
 
== Lista e shteteve me monedhë dollarin ==
Në botë janë 16 shtete që kanë dollari si monedhë zyrtare.4 prej tyre përdorin dollarin SHBA-së, 3 prej tyre përdorin dollarin australian, ndërsa 9 të tjerët kanë dollarin e tyre.
 
=== Dollari në Hong Kong dhe Makao ===
Në Dy [[Rajonet e Veçanta Administrative të Republikës Popullore të Kinës]] (Hong Kongu dhe Makao) përdoret një monedhë e përbashkët : Dollari i Hong Kongut. Në Makao dollari i Hong Kongut nuk është monedhë zyrtare, por përdoret shpeshherë së bashku me patasën makaoneze, ndërsa në Hong Kong është monedhë zyrtare.
{| class="wikitable"
|-
 
== Dollari zimbabvejan ==
Dollari zimbabvejan ka qenë monedha e Zimbabvesë nga viti 1980 deri më 12 prill 2009. Kjo monedhë ka pasur shumë hiperinflacion duke e bërë monedhën më të vogël në botë nga vlera. Dollari i Zimbabvesë ka pasur një monedhë shumë të madhe në vlerë, kartëmonedhën 100 trilion dollarëshe ! Kjo kohë ka qenë shumë e keqe për dollarin, sepse monedha më e vogël në botë nga vlera ishte një lloj dollari. Në këtë kohë qeveria mori masa për ta zëvendësuar këtë monedhë me hiperinflacion kaq të madh dhe më në fund ja arriten qëllimit : që më 12 prill 2009 monedha me emrin "dollar" në Zimbabve është dollari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (dollari i SHBA-së është monedha që pranohet nga qeveria) , së bashku me disa valuta të tjera.
{| class="wikitable"
|-
| [[Dollari i Shteteve të Bashkuara]] || USD || $ || Prezent në ditët e sotme
|-
| [[Euro]] || EUR (numër 978) || € || PrezentePrezent në ditët e sotme
|-
| [[Paund sterlina]] || GBP || £ || Prezent në ditët e sotme
|-
| [[Pula botsvane]] || BWP || P || PrezentePrezent në ditët e sotme
|-
| [[Randi jugafrikan]] || ZAR || R || Prezent në ditët e sotme
|-
| [[Rupi indiane]] || INR || ₹ || PrezentePrezent në ditët e sotme
|}
 
== Nga paundi te dollari ==
Disa prej dollarëve kanë ardhur nga paundi, si përshembullpër shembull dollari kanadez ka ardhur nga paundi kanadez etj.
{| class="wikitable"
|-
| [[Zelanda e Re]] || [[Dollari i Zelandës së Re]] || [[Paundi i Zelandës së Re]]
|}
 
{{eko-cung}}
 

Menyja e navigimit