Dallime mes rishikimeve të "Goja"

Jump to navigation Jump to search
46 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.99.3.108 (diskutimet) në versionin e fundit nga Marbott.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.3.108 (diskutimet) në versionin e fundit nga Marbott.)
== GOJA ==
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:Mouth.jpg|thumb|Zgavra e gojës tek njeriu]]
'''Goja''' është zgavra e hapur që tek kafshët shërben për të marrë [[ushqimi]]n dhe [[uji]]n kurse tek [[njeriu]] edhe për të folur.Ne zgavrën e gojës gjenden dhëmbët,gjuha,gjuhëza,ndërsa në gojën e njeriut edhe bajamet.Në gojë derdhet edhe pështyma qe vjen nga gjëndrat nënveshore, nëngjuhore dhe nënnofullore. Dhe gojen duhet ta pastrojm 3 hre
== Struktura e gojës ==
Organ sekondar, mirëpo i rëndësishëm për depërtimin dhe daljen e ajrit nga organizmi me ç'rast merr pjesë në krijimin e zërit.

Menyja e lëvizjeve