Dallime mes rishikimeve të "Ficus benjamina"

Jump to navigation Jump to search
235 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Lidhje të jashtme: Rregullime markup-i. duke përdorur AWB)
 
 
<!-- Përmbajtja e artikulli -->
'''''{{PAGENAME}}''''' (lat.''Ficus benjamina'' L. ) është pemë Fiku me gjethe të vogla, e degëzuar dendur e familjes [[Moraceae]]. Ky lloj Fiku ka prejardhjen nga India.
Degët e fidanes janë të gjelbërta dhe me kalimin e kohës marrin ngjyrenngjyrën më të mbyllët, në një të gjelbërt me noancanuanca të ngjyrës kafe. Gjethet e vjetruara janë të gjelbërta, të lëmuara, të rrumbulakta me një maje të mprehtë. Kanë një shkëlqim të dobët ngjyrë hiri dhe rriten deri në gajtësigjatësi prej 12&nbsp;cm dhe trashësi 3–5&nbsp;cm. Ramin e gjeteve e përshkrojnë qeliza të kristalta me ngjyrë të verdhë.
 
Përdoret edhe në industri, posaqërishtëposaçërisht gjethet e pemës. Në materialin e lateksit shkaktonëshkakton reaksione alergjike, të cilat duhet të lajmrohenlajmërohen tek mjeku.
 
<gallery>
 
== Shiko dhe këtë ==
: '''''[[commons:Ficus benjamina|{{PAGENAME}}]]''''' në projektin Commons të Wikipedias
<!-- Tekste të pa renditura që kanë të bëjnë me temën -->
:'''''[[commons:Ficus benjamina|{{PAGENAME}}]]''''' në projektin Commons të Wikipedias
 
== Lidhje të jashtme ==
<!-- Nyje interneti që kanë të bëjnë me temën -->
* [http://de.wikipedia.org/wiki/Birkenfeige]
<!-- Emri i kategorisë së temës në projektin Commons --> {{Commonskat|1=Moraceae|2=Moraceae}}
 
<!-- kategorizimi dhe ndëruiki -->
 
<!-- Ndëruiki -->
<!-- [[Ficus benjamina]] -->
 

Menyja e lëvizjeve