Ndryshimi mes inspektimeve të "Fotografia digjitale"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar duke përdorur AWB)
 
Fotografia digjitale përdor një [[sensor]] elektronik për të regjistruar imazhe si të dhëna elektronike në të njëjtën mënyrë se si procesi kimik regjistron imazhe në film. Disa mjete të tjera si për shembull [[celulari|Celularët]] tani përfshijnë një aparat digjital përbrenda.
 
Në 10 vjet, aparatet digjitale i janë bërë të disponueshëm tregut të konsumit individual. Aparatet digjitale tashmë shiten më shumë se ato me film, dhe shume kane funksione që nuk gjehengjedhen në aparatet me film si mundësia për të regjistruar [[videoja|video]] dhe [[zëri|zë]].
 
Kodaku lajmëroi në janar të [[2004]] se nuk do të prodhonte më aparat me film 35mm35 mm në fund të vitit. Kjo u interpretua si shenjë e mbarimit të fotografisë në film sidoqoftë Kodaku kishte një pjesë shumë të vogël të tregut të filmit kur bëri këtë lajmërim. Çmimi i aparateve 35mm35 mm dhe APS ka rënë shumë për arsye të konkurrencës direkt me formatin digjital. Fotografia e ''lagësht'' do mbijetojë për arsyen se amatorë të pasionuar dhe artistë të famshëm preferojnë përdorimin e filmit tradicional dhe teknikave që tashmë kanë praktikuar.
 
[[Kategoria:Politeknik]]

Menyja e navigimit