Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Gjuha çeke"

25 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Shiko dhe këtë: Rregullime markup-i. duke përdorur AWB)
No edit summary
| [http://www.sil.org SIL] ||ces
|}
'''Gjuha Çeke''' (çekishtja) është një gjuhë [[Gjuhët indo-evropiane|indo-europianeevropiane]] e familjes së [[Gjuhët sllave|gjuhëve sllave]]. Flitet kryesisht në [[Republika Çeke|Republikën Çeke]] dhe si gjuhë minoritare në [[Sllovakia|Sllovaki]]. Është një nga 24 [[Gjuhët e Bashkimit EuropianEvropian|gjuhët zyrtare të Bashkimit EuropianEvropian]].
 
== Shiko dhe këtë ==
 
[[Kategoria:Gjuhë|Çeke]]
[[Kategoria:Gjuhët sllave|Çeke]]