Ndryshimi mes inspektimeve të "Gojëtaria"

Jump to navigation Jump to search
13 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1410325 i bërë nga 185.30.144.252 (diskutimet))
'''Gojëtaria''' ([[Greqishtja|greq]]. ρητορεία, ρητορική - '''retorika'''; [[Latinishtja|lat]]. '''oratoria''') është aftësia e përdorimit të mënçurmençur të të folurit ose të shkruarit me qëllim për të bindur ose për të kënaqur dikë.
 
== Historia ==
==== Sokrati ====
=== Gojëtarë romakë ===
=== Gojëtaria në Rilindje ===
=== Gojëtaria moderne ===
 
== Shiko edhe ==
 
== Lidhje të jashtme ==
 
== Thënie ==
* "Gojëtaria nuk ështeështë asgjë tjetër, veçse arsyeja e veshur mirë dhe argumenti të vendosura me rend". [[Jan Zamoiski]].
* "Gojëtaria është mënyra e qeverisjes së mendjeve të njerzvenjerëzve". [[Platoni]].
 
[[Kategoria:Gojëtari]]

Menyja e navigimit