Dallime mes rishikimeve të "Sulejman bej Delvina"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Leu > Lindi)
v
{{Kutia Politikan
| Emri = Sulejman Pashëbej Delvina
| Figura = Sulejman Pashë Delvina.JPG
| Madhësia e Figurës = 250px
| Mbarimi i afatit = 14 nëntor, 1920
| Paraardhësi = [[Turhan Pashë Përmeti]]
| Pasardhësi = [[IliazIljaz Bejbej Vrioni]]
| Detyra2 = [[Lista e Ministrave të Jashtëm të Shqipërisë|Ministër i Jashtëm i Shqipërisë]]
| Fillimi i afatit2 = 16 qershor 1924
| Mbarimi i afatit2 = 23 dhjetor, 1924
| Paraardhësi2 = [[Turhan Pashë Përmeti]]
| Pasardhësi2 = [[Iliaz Bejbej Vrioni]]
| Detyra3 =
| Fillimi i afatit3 =
| Pasardhësi5 =
| Datëlindja = 5 tetor, 1871
| Vendlindja = [[Delvinë]], [[Shqiperi]], tani [[Perandoria Osmane]]
| Datëvdekja = 1 gusht, 1932
| Vendvdekja = [[Vlorë]], Shqiperi[[Shqipëri]]
| Kombësia = Shqiptare
| Profesioni = Politikannëpunës, profesor letërsie, politikan
| Shkolla =
| Grada shkencore =
 
== Jeta ==
Lindi në Delvinë, i biri i Selim beut dhe vëllai i [[Namik Delvina|Namikut]]<ref>[[Nathalie Clayer|Clayer N]]., ''[https://books.google.al/books?id=umotBF3KFWgC&pg=PA341&lpg=PA341&dq=Namik+Delvina&source=bl&ots=PmkHEId8E6&sig=LLUWpJFTIE0nOEWuTgvyFMBKnt8&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwicvfzhlILYAhXLZFAKHXIcAGo4ChDoAQg3MAQ#v=onepage&q=Namik%20Delvina&f=false Aux origines du nationalisme albanais: la naissance d'une nation majoritairement musulmane en Europe]'', Paris: Karthala Ed., fq. 341.</ref>.
 
Arsimin fillor e kreu në vendlindje ndërsa atë të mesëm ne gjimnazin "[[Zosimea]]" të [[Janinë]]s.
Qe deputet i prefekturës së Gjirokastrës i zgjedhur dy herë më 1921 dhe 1923<ref>Estrefi, D., [http://www.parlament.al/graphics/foto/Ligjv%EBn%EBsit%20Shqiptar%EB.pdf ''Ligjvënësit shqiptarë 1920-2005''] - Kuvendi i Shqipërisë, Tiranë 2005 fq. 13-17.</ref>, nga 1921 deri më 1925<ref name=":0">[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., [[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet|''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'']], Tiranë: "55", 2012. fq. 1110. ISBN 978 9943 56 22 5</ref>.
 
U moshënthirr 37prapë vjeç Sulejman Delvina kreu detyrëndetyrë si Ministër i Brendshëm në qeverinë e Iljaz bej Vrionit, [[11 korrik]] [[1921]] deri më [[16 tetor]] 1921. Në këtë detyrë ndenji 3 muaj e 5 ditë.
 
Mori pjesë në [[Lëvizja e qershorit|Lëvizjen e qershorit]] 1924 dhe në qeverinë e kryesuar nga [[Fan Noli]] u emërua ministër i Punëve të Jashtme për periudhën nga [[16 qershor]] 1924 - [[24 Dhjetor|24 dhjetor]] 1924.

Menyja e lëvizjeve