Dallime mes rishikimeve të "Humori"

Jump to navigation Jump to search
55 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 57 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q35874 (translate me))
'''Humori''' ([[Latinishtja|lat.]] humor = lagështi) është [[aftësia]] ose [[cilësia]] e njeriut për të shkaktuar [[Qeshja|të qeshurin]] dhe [[Zbavitja|zbavitjen]] e njerzvenjerëzve të tjerë nëpërmjet sendeve, ose rrethanave. Humori mund të përkufizohet edhe si gjetja (vërejtja) dhe shprehja e qesharakes në një rrethanë apo send. Humori përfshin një formë zbavitjeje apo komunikimi njerzornjerëzor i cili shkakton ndjenja kënaqësie, ose i bën njerzitnjerëzit të qeshin ose të ndjehen të [[Lumturia|lumtur]].
 
'''Ndjenja e humorit''' është aftësia për ta përjetuar humorin, një cilësi që çdo njeri e zotëron, megjithsemegjithëse shtrirja me të cilën një individ do ta gjejë diçka qesharake mvaret nga një bartës të vetëm dhe ndryshore përkatëse, duke përfshirë, por jo të kufizuar me vendndodhjen, [[Kultura|kulturën]], pjekurinë, nivelin e [[arsimi]]mit dhe përmbajtjen.
 
== Historia e humorit ==
 
== Thënie mbi humorin ==
* "''Humori është njenjë prani ne bote - si [[hijeshia]] - dhe shkelqenshkëlqen mbi sejcilinsecilin." [[Garrison Keillor]]
* "''UneUnë kam njenjë ndjenje te mprehte te qesharakes, por jo ndjenje humori." [[Edward Albee]]
* "''[[Gazi (humor)|Gazi]] është si njenjë shkrepje vetëtime, qe shperthenshpërthen mes njenjë reje te erret, dhe xixellonxixëllon për njenjë çast ; hareja mban njenjë lloj dite-shkelqimishkëlqimi ne mendje, dhe e mbush ateatë me njenjë qetesiqetësi te vazhdueshme dhe te perhershmepërhershme." [[Joseph Addison]]
* "''Sekreti i humorit është befasia''." [[Aristoteli]]
* "''Mes atyre qe pelqejpëlqej ose admiroj, nuk mund te gjej emeruesemërues te perbashketpërbashkët, por midis atyre qe dua, mundem : te gjithegjithë ata qe me bejnebëjnë te qesh." '''W. H. Auden'''
* "''PerfytyrimiPërfytyrimi i është dhenedhenë njeriut për te shperblyershpërblyer ateatë qe ai nuk eshteështë, dhe ndjenja e humorit për ta ngushelluarngushëlluar për ateatë cfareçfarë ai eshteështë." [[Francis Bacon]]
* "''NjeNjë njeri pa ndjenjenndjenjën e humorit është si njenjë qerre pa kercimkërcim - troshitje nga çdo guralec ne rruge." [[Henry Ward Beecher]]
* "''Ne nuk i nderojmenderojmë kurrekurrë ata qe na zbavisin ne, megjithsemegjithëse ne mund te buzeqeshimbuzëqeshim me fuqitefuqitë e tyre qesharake." '''Marguerite Gardiner, Kontesha e Blesingtonit'''
* "''Humor është, kur njeriu megjithatemegjithatë qesh.''" '''Gjermane'''
 
== Shiko edhe ==

Menyja e lëvizjeve