Dallime mes rishikimeve të "Vjena"

Jump to navigation Jump to search
64 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Zmarlind5 zhvendosi faqen Vjena tek Viena: Titull pa kuptim)
No edit summary
{{Qytet
|Qyteti = VjenaViena <small>(Vjenë)</small>
|Gjuha vendase = Wien
|Emri në gjuhën vendase =
|Moto =
|Flamuri_figura = Flag of Wien.svg
|Flamuri_artikulli = Flamuri i VjenësVienës
|Stema_figura = Wien Wappen.svg
|Stema_artikulli = Stema e VjenësVienës
|Stema_gjerësia =
|Pamje = Collage von Wien.jpg
|Përshkrimi i pamjes = Kolazh nga VjenaViena
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = Austria
|Shteti federal = Vjena
|Rajoni =
|Qarku =
|gjatësi = 16.3725
}}
'''VjenaViena''' (e pavendosur ''Vjenë''; në [[Gjuha gjermane|gjuhën gjermane]] ''Wien'') është kryeqyteti i [[Austria|Austrisë]] dhe poashtu një shtet federal (gjermanisht ''Bundesland''). Më [[2011]] VjenaViena kishte mbi {{formatnum:1700000}} banorë<ref name="banorë"/> dhe është pra qyteti me popullsinë më të madhe në Austri.
 
Qyteti i vjetër, i cili është i shënuar nga regjenca e [[Habsburgët|Habsburgëve]], dhe Kalaja ''Schönbrunn'' janë që nga viti [[2001]] të mbrojtur në listën e trashëgimisë botërore nga [[UNESCO]]-ja. Monumentet historike më të famshëm janë Katedralja e Shtjefënit (gj. ''Stephansdom''), Rrota e Madhe (gj. ''Riesenrad''), Kalaja e Shënbrunit (gj. ''Schloss Schönbrunn'') dhe Opera Kombëtare (gj. ''Staatsoper'').
 
VjenaViena është njëra nga qytetet në botë që ka standardin e jetesës më të lartë. Sipas një studimi nga [[Mercer]], VjenaViena kishte për të tretën herë në vitin [[2011]] standardin e jetesës më të lartë nga 221 metropole ndërkombëtare, e pasuar nga [[Cyrihu]] dhe [[Auckland]]i.
 
VjenëVienë e kanë qendrën shumë organizata ndërkombëtare si [[OPEC]], [[OSBE]], [[ONEA]] dhe [[Organizata e Kombeve të Bashkuara|OKB]] (përkrah [[New York]]-ut dhe [[Gjeneva|Gjenevës]]).
 
VjenëVienë, që prej vitit [[1939]] zhvillohet [[Koncerti i fillimvitit i VjenësVienës]].
 
Në Vjenë, që prej vitit 1939 zhvillohet [[Koncerti i fillimvitit i Vjenës]].
== Referencat ==
<references />

Menyja e lëvizjeve