Dallime mes rishikimeve të "Bahri Omari"

Jump to navigation Jump to search
238 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
{{Kutia Politikan|Emri=Bahri Omari|Figura=BahriOmari1944.jpg|Madhësia e Figurës=230px|Detyra=[[Lista e Ministrave të Jashtëm të Shqipërisë|Ministër i Punëve të Jashtme]]|Fillimi i afatit=7 shkurt, 1944|Mbarimi i afatit=16 qershor, 1944|Paraardhësi=[[Rexhep bej Mitrovica]]|Pasardhësi=[[Eqrem bej Vlora]]|Datëlindja=10 shkurt, [[1889]]|Vendlindja=[[Gjirokastër]], [[Perandoria Osmane]]|Datëvdekja=[[13 prill]], [[1945]]|Vendvdekja=[[Tirana]], [[Shqipëri]]|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=nëpunës|Bashkëshortja=Fahrije Hoxha|Fëmijë=[[Luan Omari]], Fatosi}}
 
'''Bahri Omari''' ([[1888Gjirokastra|Gjirokastër]], 10 shkurt [[1889]]<ref>[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., [[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet|''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'']], Tiranë: "55", 2012. fq. 198. ISBN 978 9943 56 22 5</ref> - [[1945]]) ishte publicist, nëpunës, botues, ministër dhe veprimtar i [[Balli Kombëtar|Ballit Kombëtar]].
 
== Jeta ==
 
Bahriu lindi në [[1888]] në [[Gjirokastra|Gjirokastër]], i biri i Iljaz Hilmi Omarit dhe Rehos.<ref name="shk">Koli Sh., ''Rrëfimi në gjyq i Bahri Omarit për takimet ilegale me Enver Hoxhën''.</ref> U shkollua në vendlindje dhe më tej në Shkollën Civile të Administratës Mbretërore "[[Mekteb-i Mülkiye|Mekteb-i Mülkiye-i Şahane]]" në Stamboll për Shkenca Politike-Administrative<ref>Merlika E., ''"Mustafa Kruja në historinë shqiptare"'', OMSCA-1, 2012.</ref> ku u diplomua më 1911<ref>{{en}} Özdalga E., Late Ottoman society: the intellectual legacy, studimet SOAS/RoutledgeCurzon të Lindjes së Mesme. 3. Routledge. fq. 315. ISBN 0-415-34164-7</ref>.
 
Në moshën 25 vjeçare u emërua nënprefekt i [[Himara|Himarës]]. Organizoi dhe udhëhoqi çetat patriotike kundër andarteve greke gjatë pushtimit grek të Shqipërisë së jugut gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]].
7.597

edits

Menyja e lëvizjeve