Ndryshimi mes inspektimeve të "Kongresi ndërkombëtar i matematikanëve"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 20 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q860611 (translate me))
 
=== Medalja Fields ===
Medalja Fields konsiderohet si ekuivalent i shpërblimit Nobel për matematikë. Në kuadër të koongresitkongresit të vitit 2006 medaljen Fields e meritoi [[Grigori Perelman]] për zgjidhjen apo vërtetimin e hipotezës së famshme [[conjecture de Poincaré]] i cili është njëri nga shtatë [[Problemet e mileniumit]] të shtruara nga [[Clay mathematic Institut]]. Shpërblimin prej 1 milion dollarë ky e refuzoi. Tre fituesit tjerë të medaljes Fields ishin francezi [[Wendelin Werner]], për punimet e tij në fushën e [[teoria e probabilitetit|teorisë së probabilitetit]] dhe në teorinë konforme të fushës, australiani [[Terence Tao]], për kontributin e tij në fushën ekuacioneve diferenciale parciale, në [[Kombinatorika|Kombinatorikë]], analizën harmonike dhe në [[Teoria e numrave|teorinë e numrave]]. Fituesi i fundit është rusi [[Andrei Okounkov]] i cili bëri rishqyrtimin e punimeve të tij për lidhjet në mes teorisë së gjasës dhe gjeometrisë algjebrike.
 
 
Kongresi i parë është mbajtur në vitin 1897 në Zurich ndërsa kongresi i fundit u mbajt nga 19 deri më 27 gusht të vitit 2010 në Hyderabad të Indisë.

Menyja e navigimit