Dallime mes rishikimeve të "Nazmije Hoxha"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
'''Nazmie Hoxha''' lindi më [[25 tetor]] [[1952]] në [[Gjonaj]] të [[Hasit]]<ref>I njohur edhe si "Hasi i Thatë"</ref> të [[Prizrenit]] dhe vdiq më [[5 maj]] [[2007]] në [[Prishtinë]].
 
Nazmie Hoxha ishte këngëtare e popullarizuar e [[Muzika popullore|muzikës popullore]] shqiptare në vitet 1970-2000. Si fëmijë i pëlqente interpretimi dhe me hyrjen në shkollën e mjekësisë, si pjesë e aktiviteteve të lira fillon ta realizojë edhe dëshirën fëminore për të interpretuar. Aty futet në Shoqërinë Kulturo Artistike të qytetit dhe fillon karrierën e saj. Me këngën "Ylli i bardhë, djalë i dashur", Nazmia paraqitet para publikut në një koncert në Prishtinë. Nga këtu, muzikantët e kohës e shihnin si këngëtare me perspektiv dhe më këtë i hapen dyer e inxhizimit të këngëve të saja në RTP. Këngët e para të transmetuara në mjetet mediatike pos këngës së përmendur ishin dhe "Qetësia e lartë mbretëron mbi ne", "Sa më shpejt ma vure këmbën". Me kalimin kohës bënë inxhizimin e këngëve edhe me shoqëri të tjera artistike në Kosovë si b.f. me shoqërinë "Emin Duraku" të Zhurit, "Kastrioti" të Ferizajit por edhe si stolistesoliste e RTP-së. Nga viti 1972 është si pjesëmarrëse e rregullt e festivaleve të organizuara në nivel të Kosovës. Po ashtu Nazmia merr pjesë në shfaqjet e ndryshme të organizuara jashtë vendit nga shoqatat e ndryshme kulturore të Kosovës.
 
Më [[8 mars]] [[2003]], stacioni televizi RTV 21, transmeton një intervist biografike të Nazmijes dhënë [[Florim Kelmendi]]t për programin e rregullt të natës së shtunë, programit "Në orët e vona".

Menyja e lëvizjeve