Ndryshimi mes inspektimeve të "Bushatllinjtë"

Jump to navigation Jump to search
602 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(pastrim i copy-paste-it te gazetave)
Etiketat: Përpunim pamor Zëvendësuar
'''Bushatllinjtë''', ndryshe ''oxhaku i Bushatllinjve, beglerët Bushatllinj'' qenë një familje feudale të njohur në historinë e Perandorisë Osmane dhe për kontributin e tyre në pavarësinë e Shqipërisë.[[File:Flag of Mahmut pasha Bushatli - 1796.png|thumb|Stema e Mahmut Pashe Bushatlliut]]
 
'''Bushatllinjtë''', ndryshe ''oxhaku i Bushatllinjve, beglerët Bushatllinj'' qenë një familje feudale të njohur në historinë e Perandorisë Osmane dhe për kontributin e tyre në pavarësinë e Shqipërisë.
 
== Nisja e përdorimit të llagëpit ==
Megjithëse konvencionit për ta emërtuar këtë oxhak ''Bushatllinj'', dokumentacioni tregon se ky emërtim është relativisht më i rishtë sesa mendohet për mënyrën se si janë pasqyruar ndër anale, gojëdhëna, dokumentime e letërkëmbime anëtarët e këtij oxhaku. Vetë fshati me të cilin llagëpi ka lidhje të drejtëpërdrejtë, dokumentohet herët, por në bashkërendim me këtë familje për herë të parë e pasqyron kronisti turk [[Evlia Çelebiu|Çelebi]] me togfjalëshin "''Bushatllar kasabasi" ,'' pra e quan [[Bushati|Bushatin]] "''qyteza e Bushatllijve".'' Pas tij i vetmi që e përdor shkoqur llagëpin është [[Ahmet Xhevdet Pasha]] më 1895. Çelebiu kur takoi çifligarin e Bushatit, e identifikon "pasardhës i Jusuf Beut", sipas sanxhakbeut të parë të Shkodrës. Pinjolli i familjes dhe studjuesi Hamdi Bushati konstaton se asnjëri prej pashallarëve të këtij oxhaku nuk e ka përdorur llagëpin "Bushatlli" dhe nuk figuron në literaturën osmane pas-Çelebiut. Vetë pashallarët përdornin epitetin "''Ishkodrali"''<ref>Bushati H., ''Bushatllinjtë'', Shkodër: Idromeno, 2003, fq. 28. ISBN 99927-841-2-1</ref>''.''
 
== Prejardhja ==
* 1. ''Vepra IX: Personalitetet Shqiptare në Kâmûs al-A’alâm'', Sami Bej Frashëri, Logos-A, [[Shkup]], [[1994]]
* 2. ''Kujtime: 1885-1925'', Eqrem Bej Vlora, Shtëpia e Librit dhe Komunikimit, [[Tiranë]], [[2003]]
 
== Shiko edhe ==
* [http://www.horizonti.com/libri/ne_kujtim_te_brezave/hafiz_halit_bushati.htm Halit Bushati]
* [http://www.albanians.gr/forumi/index.php?topic=7.5;wap2|Lufta e shqiptarëve për pushtet|'' Ne gjysmen e pare te shek. XVIII, kishte pothuajse ne edo sanxhak: ne sanxhakun e Shkodres ishin eaushollajt e Bushatllinjte; ne ate te Dukagjinit ishin Begollajt e Pejes dhe Kryezite e Gjakoves; ne sanxhakun e Elbasanit ishin Verlacet e Bieakeinjte; ne ate te Beratit ishin Vlorajt, Velabishtajt e Ngurzajt; ne sanxhakun e Delvines ishin Asllanpashallite e Kokajt; ne ate te Janines ishin gjithashtu Asllanpashallite e Alizotajt]
 
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
7.597

edits

Menyja e navigimit