Dallime mes rishikimeve të "Grupi Komunist i Korçës"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Grupi Komunist i Korçës''' ose ''Grupi i Korçës'' është njëri prej grupeve komuniste që u formuan dhe vepruan nga koha e [[Shqipëria|Shqipërisë]] së mes dy luftërave botërore dhe deri në themelimin e [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partisë Komuniste të Shqipërisë]].
 
== Themelimi ==
Pas celulave sporadike të krijuara nga [[Anastas Plasari]] në [[Korça|Korçë]] më 1927, në qershor të 1929 mbahet një mbledhje në fushën mes fshatrave Ravonik e Qatrom me pjesëmarrjen e komunistëve: Mihal Lako, Vaso Kajno, Sotir Vullkani, Koço Jakova, Niko Xoxi, Sotir Polena dhe Teni Ikonomi. Ku u bë objekt diskutimi formimi i komitetit drejtues, ku u zgjodhën M. Lako, V. Kajno, S. Vullkani, K. Jakova, N. Xoxi, dhe përcaktimi i punës së komitetit.
 
Paralelisht me këta komunistë, në Korçë ekzistonte edhe një grup tjetër, që ishin klasë intelektuale me frymëzim komunist nga Greqia: Dhimitër Fallo, Vangjel Treska, Manol Taçi, [[Nonda Bulka]], Foto Bala, Sotir Gurra dhe Vasil Balli.
 
Në vitin 1929 nga bashkimi i grupit të zanatçinjve të Mihal Lakos me grupin intelektual të Dhimitër Fallos e Sotir Gurrës u formua Grupi Komunist i Korçës<ref>Dervishi K., ''Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së'', Tiranë: 55, 2016. fq. 95-96. ISBN 978-9828-106-38-4</ref>.
 
== Burime ==
<references />
[[Kategoria:Grupet komuniste]]
[[Kategoria:Korçë]]
7.597

edits

Menyja e lëvizjeve