Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Ramize Gjebrea"

126 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketa: përpunim burimi 2017
vNo edit summary
[[Skeda:Gjebrea.jpg|parapamje|[http://www.gazetadita.al/ismail-kadare-historia-e-vertete-e-ramize-gjebrese/ Ramize Gjebrea]]]
'''Ramize Gjebrea''' (20 prill 1923 – 6 Mars 1944, emri i luftës ishte ''Ramona'') ishte një shqiptare partizane e [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]], e akuzuar për sjellje imorale nga një gjykatë e Ushtrisë Nacionalclirimtare, dhe e pushkatuar në fshatin [[Njësia administrative Brataj|Ramicë]], [[Vlora|Vlorë]].<ref name="Gazeta Telegraf">{{cite news|last=Gazeta Telegraf|title=E verteta mbi vrasjen e Ramize Gjebrese|url=http://gazetatelegraf.com/e-verteta-mbi-vrasjen-e-ramize-gjebrese/|newspaper=Gazeta Telegraf}}</ref>