Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Brigada e Tretë Sulmuese e Sanxhakut"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
'''Brigada e tretë Sulmuese e Sanxhakut''' u formua më 5 qershor 1942 nga luftëtarët e Aradhave Partizane të Plevljes dhe Bjelopoljes, Batalionit të Zllatarit dhe Cetes Milesevka. Në ditën e formimit të saj, ajo kishte pesë batalione, prej rreth 958 luftëtarësh.
 
Në radhët e kësaj brigade luftuan rreth 10,000 njerëz, përgjatë një rruge prej 20.000 kilometrash. Brigada i dha 20 heronj të njohur.
 
Me rastin e ës pesëmbëdhjetë vjetorit të Betejës së Sutjeskës, në qershor të vitit 1958, ajo u nderua me Urdhërin e Heroit të Popullit.
== Shih edhe ==
 
* [[Lufta e Dytë Botërore]]
* [[Brigadat e Kosovës në LNÇ]]
* [[Brigadat e Maqedonisë në LNÇ]]
{{cung}}
[[Kategoria:Sanxhaku i Pazarit të Ri]]
[[Kategoria:Lufta e Dytë Botërore]]