Ndryshimi mes inspektimeve të "Kafsha"

Jump to navigation Jump to search
41 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.209.147) dhe riktheu rishikimin 1778427 nga 1l2l3k)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Kafsha''' është një qenie e gjallë, që ka aftësinë të lëvizë , është në gjendje të mendojë e të veprojë në mënyrë të ndërgjegjshme. Ato jane heterotrofe,pra nuk mund ta pergatisin vete lenden ushqimore por e marrin te gatshme nga gjallesat e tjera. Kafshet jetojne ne te gjitha mjediset.Si ne toke,nekafshët uje,dhekane nemut ajer...Nete fakte kalojne pjesen e kohes ne ajer.madh
 
Kafshet i ndajme ne dy lloje: Kafshet rruazore dhe jo rruazore.Ne kafshet rruazore hyn sfungjeret,lekuregjemboret (ekinodermatet),qeliza djegesit(knidaret), butaket(molusket),krimbat si dhe kembenyjetuarit(arthoropoda). Kafshet rruazore jane kafshet me te perparuara si nga ana e fizike,me pershtatjen e mjedisit, me te gjitha aparatet qe formojne trupin e kafshes,por edhe nga ana e te menduarit. Ne kete tip bejne pjese peshqit te cilet jane kafshet rruazore primitive,amfibet te cilet jetojne edhe ne toke edhe ne uje,zvarraniket,shpendet dhe gjitaret.
Anonymous user

Menyja e navigimit