Ndryshimi mes inspektimeve të "Kafsha"

Jump to navigation Jump to search
880 bytes added ,  2 vjet më parë
Joan.sanxhaku@gemil.com
(Gjifshka)
Etiketat: Përpunim pamor Zëvendësuar Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Joan.sanxhaku@gemil.com)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Kafsha''' është një qenie e gjallë, që ka aftësinë të lëvizë , është në gjendje të mendojë e të veprojë në mënyrë të ndërgjegjshme. Ato jane heterotrofe,pra nuk mund ta pergatisin vete lenden ushqimore por e marrin te gatshme nga gjallesat e tjera. Kafshet jetojne ne te gjitha mjediset.Si ne toke,ne uje,dhe ne ajer...Ne fakte kalojne pjesen e kohes ne ajer.
 
Kafshet i ndajme ne dy lloje: Kafshet rruazore dhe jo rruazore.Ne kafshet rruazore hyn sfungjeret,lekuregjemboret (ekinodermatet),qeliza djegesit(knidaret), butaket(molusket),krimbat si dhe kembenyjetuarit(arthoropoda). Kafshet rruazore jane kafshet me te perparuara si nga ana e fizike,me pershtatjen e mjedisit, me te gjitha aparatet qe formojne trupin joan kafshet rruazore primitive,amfibet te cilet jetojne edhe ne toke edhe ne uje,zvarraniket,shpendet dhe gjitaret.
 
== Shiko edhe ==
K
 
== SLidhje të jashtme ==
 
== e ==
 
[[Kategoria:Kafshë|*]]
Anonymous user

Menyja e navigimit