Dallime mes rishikimeve të "Xhaferr bej Ypi"

Jump to navigation Jump to search
880 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Hatake zhvendosi faqen Xhaferr Ypi tek Xhaferr bej Ypi)
{{Kutia Politikan
| Emri = Xhaferr bej Ypi
| Figura = Xhaferr Ypi.jpg
| Madhësia e Figurës = 250px230px
| Detyra = [[Kryeministri i Shqipërisë|Kryeminstër i Shqipërise]]
| Fillimi i afatit = 24 dhjetor, 1921
| Mbarimi i afatit = 262 dhjetor, 1922
| Paraardhësi = [[IdhomeneIdhomeno Kosturi]]
| Pasardhësi = [[Ahmet Zogu]]
| Detyra2 =Ministër i Drejtësisë
| Fillimi i afatit2 =15 nëntor, 1920
| Mbarimi i afatit2 =1 korrik, 1921
| Paraardhësi2 =[[Hoxha Kadri]]
| Pasardhësi2 =[[Dhimitër Kacimbra]]
| Detyra3 =
| Fillimi i afatit3 =(8 - 12 prill, kryetar dhe anëtar i ngarkuar për Drejtësinë) 12 prill, 1939
| Mbarimi i afatit3 =17 nëntor, 1940
| Paraardhësi3 =[[Faik Shatku]]
| Pasardhësi3 =[[Hasan Dosti]]
| Detyra4 =Ministër i Arsimit
| Fillimi i afatit4 =5 shtator, 1928
| Mbarimi i afatit4 =16 janar, 1929
| Paraardhësi4 =[[Fan Noli]] (dhjetor 1924)
| Pasardhësi4 =[[Abdurrahman Dibra]]
| Detyra5 =
| Fillimi i afatit5 =
| Paraardhësi5 =
| Pasardhësi5 =
| Datëlindja = 18881878
| Vendlindja = [[Starje]], [[ShqiperiPerandoria Osmane]]
| Datëvdekja = 17 nëntor, 1940
| Vendvdekja =[[Starje]], [[Mbretëria Shqiptare (1939–43)]]
| Kombësia = Shqiptare
| Profesioni = PolitikanJurist, nëpunës, politikan
| Shkolla =Fakulteti i Drejtësisë, Stamboll
| Grada shkencore =jurist
| Partia =Partia Popullore
| Bashkëshortja =
| Bashkëshorti =
| Fëmijë =
| Feja =mysliman bektashi
| Nënshkrimi =
| Nënshkrimi_madhësia =
| Emblema_përshkrim =
}}
'''Xhaferr bej Ypi''' ([[Starje]], [[1878]] - [[17 Nëntor|17 nëntor]] [[1940]]) nëpunës, deputet, ministër dhe kryeministër shqiptar.
'''Xhaferr Ypi''' (Xhaferr Bej Ypi), shërbeu si Kryeministër i Shtetit Shqiptar gjatë periudhës janar [[1922]] - 4 dhjetor [[1922]].
 
==Jeta==
U diplomua në Universitetin e Stambollit për Drejtësi. Më 1900 e deri më 1912 shërbeu si funksionar i administratës osmane.
Xhafer Ypi (1880 [[Starje]] - dhjetor 1940), një musliman Bektashi, ishte një politikan shqiptar. Ai ishte i edukuar në një universitet në Stamboll. Në 1920-1921 ai ishte ministër i Punëve të Brendshme dhe Ministrit të Drejtësisë. Ai gjithashtu ka mbajtur postin e Ministrit të Rendit Publik. Si udhëheqës i Partisë Popullore, në fund të dhjetorit 1921 ai formoi një qeveri ku Fan S. Noli ishte Ministri i Punëve të Jashtme dhe Ahmed Zogu ishte Ministri i Punëve të Brendshme. Deri në 4 dhjetor 1922, ishte Kryeministër Ypi. Nga 2 dhjetor 1922, deri në 31 janar 1925, Ypi ishte anëtar i Këshillit të Lartë (Kryetari kolegjial ​​i shtetit). Në qershor 1924 ai u largua nga Shqipëria për shkak të revoltës së Nolit, por ai e mbajti duke mbajtur postin zyrtarisht. Gjatë Mbretërisë së Zogut, Ypi është Kryeinspektori i Gjykatës Mbretërore. Kur nisi pushtimi italian, Ypi i përshëndeti italianët që kishin "çliruar" Shqipërinë "nga skllavëria e rëndë e gjakatarit Zog". Pasi Mbreti Zog kishte ikur, nga 9 prill - 12 prill Ypi ka qenë Kryetar dhe Fuqiplotë për Drejtësi i Komitetit të Administrimit të Përkohshëm, dhe si të tillë kreu i ngarkuar i shtetit. Nga më 12 prill, ai ishte Ministri i Drejtësisë në qeverinë e Shefqet Verlacit. Ai u vra nga një bombë ajrore.
 
Më 1920 është përfaqësues i Durrësit në Kongresin e Lushnjes.
== Kontributet dhe Veprat ==
:[[Politika|Politikë]]
:[[Diplomacia|Dipmomaci]]
 
Në 1920-1921 ai ishte ministër i Drejtësisë. Si udhëheqës i Partisë Popullore, në fund të dhjetorit 1921 ai formoi një qeveri ku [[Fan Noli]] ishte ministri i Punëve të Jashtme dhe [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogu]] ishte ministri i Punëve të Brendshme. Deri në 4 dhjetor 1922, ishte Kryeministër Ypi. Nga 2 dhjetor 1922, deri në 31 janar 1925, Ypi ishte anëtar i Këshillit të Lartë (Kryetari kolegjial ​​i shtetit). Në qershor 1924 ai u largua nga Shqipëria për shkak të Lëvizjes së qershorit, por vazhdonte ta mbante postin zyrtarisht.
== Referenca ==
# [http://www.worldstatesmen.org/Albania.htm Shqipëria: Kronologji] - {{en}}
 
Gjatë Mbretërisë së Zogut, Ypi është Kryeinspektori i Gjykatës Mbretërore. Më 1927-29 emërohet si ministër i Arsimit.
 
Kur nisi pushtimi italian, Ypi i përshëndeti italianët që kishin "çliruar" Shqipërinë "nga skllavëria e rëndë e gjakatarit Zog". Pasi Mbreti Zog kishte ikur, nga 9 prill - 12 prill Ypi ka qenë Kryetar i Komitetit të Administrimit të Përkohshëm, dhe si të tillë kreu i ngarkuar i shtetit i cili "thirri" asamblenë e 12 prillit 1939. Nga 1939, ai ishte Ministri i Drejtësisë në qeverinë e [[Shefqet bej Vërlaci|Shefqet Verlacit]].
 
U vra më 17 nëntor 1740, në kohën kur ushtria greke bombardoi fshatin e tij. Varrimi i tij u bë në Tiranë në varrezën e bektashijve. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast mbajti një fjalim ministri [[Ernest Koliqi]] dhe kryetari i Gjykatës së Diktimit, Andrea Sahatçi<ref>[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., [[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet|''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'']], Tiranë: 55, 2012. fq. 246. ISBN 9789994356225</ref>.
 
== Burime ==
{{Kryeministrat e Shqipërisë|state=collapsed}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:DiplomatëLindje shqiptarë1878]]
[[Kategoria:MyslimanëVdekje shqiptarë1940]]
[[Kategoria:Myslimanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Kolonja]]
[[Kategoria:Ministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Diplomatë shqiptarë]]
[[Kategoria:Kryeministra të Shqipërisë]]
[[Kategoria:Myslimanë shqiptarë]]
 
 
{{biografi-cung}}
7.597

edits

Menyja e lëvizjeve