Dallime mes rishikimeve të "Dollia e dasmës sime"

Jump to navigation Jump to search
v
Rregullime Markup-i duke përdorur AWB
v (→‎Lidhje të jashtme: rregullime teknike duke përdorur AWB)
v (Rregullime Markup-i duke përdorur AWB)
'''"Dollia e dasmës sime"''' është një [[Lista e filmave shqip|film shqip]] i krijuar në vitin 1978. Regjia: Mark Topallaj, Skenari: Ruzhdi Pulaha, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Hajg Zaharjan.
 
=== Përmbajtja e filmit ===
Ekranizim i novelës “Nusja e humbëtirës”. Bela përgatitet të shkojë nuse në shtëpinë e Ganiut të fejuarit të saj që do të dalë partizan në mal. Ngjarjet zhvillohen gjatë udhëtimit të karvanit të nuses i cili gjen rrugës një partizan të plagosur. Ganiu ndihmon partizanin dhe e le Belën në shtëpinë e tij. Bela vendos të dalë partizane që ditën e parë të nusërisë.
 
=== Aktorët në role ===
 
* [[majlinda Gjodede]]........
* [[Marika Kallamata]]........
 
=== Lidhje të jashtme ===
 
[https://www.youtube.com/watch?v=Hy3aDf4WMmQ Shikoni filmin]

Menyja e lëvizjeve