Dallime mes rishikimeve të "Arrëza (Devoll)"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
== Gjeografia ==
ArrzaArrëza është një fshat malor në jugJug të qytetit të [[Korça|Korcës]], buzë kufirit me shtetin [[Greqia|Grek]]. Shtrihet buzë [[Lumi Devoll|lumit Devoll]] i cili buron nga mali i [[Mali i Gramozit|Gramozit]]. 80% e fshatit ka pozicion Jugor dhe vetem 20% kundrejt Veriut.
 
Është vendosur në lartësinë 1030 m mbi nivelin e detit, ka terren të thyer dhe rrethohet nga malet. Në jugperendimJug-Perendim, rreth 7 km larg, ngrihet mali i Gramozit i cili ndan zonën e Devollit nga [[Kolonja]].
 
== Popullsia ==

Menyja e lëvizjeve