Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Arrëza (Devoll)"

v
Linked Names
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
v (Linked Names)
Arrëza shtrihet në një lartësi prej 1,050 m mbi nivelin e detit. Ka terren të thyer malor, e rrethuar me male si Gramozi në Jug-perendim, Mali i Kuq në Perëndim, të cilët lidhen nga Qafa e Kazanit dhe nga kodrat e veshura me ahishte dhe pisha, si: Dobijoti, Vraca, Maja e Gremit, Kolimereja, Liseci, Dobërgora, Meniku, Popoveni, Bozjaku.
 
Arrëza kufizohet nga fshatrat: [[Dardhë (Korçë)|Dradhë]] në Veri, me nje distance prej 4 km; në Perëndim nga [[Kamenicë (Korçë)|Kamenica]], 7 km; në Jug-perëndim nga [[Nikolica]], 5 km; në Jug ndodhet kufiri me shtetin Grek; në Jug-lindje nga [[Qyteza (fshat)|Qyteza]], 5 km; në Veri-lindje nga [[Sinica]], 3.5 km; në Lindje nga [[Mirasi]], 9 km.