Ndryshimi mes inspektimeve të "Diskutim:Enver Hoxha"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
::Çka është e dhënë në artikull është e përciptë krahasuar me lëndën e kësaj që ti quan ''ese'', që në fakt përbën '''hulumtim në arkiv'''. Krahaso studimin dhe punën si mësues. Meqë po hiqje pjesë me referenca link-esh te vdekura, atëherë e mendova të frytshme të lija këtu sipas vendimeve të kuvendit një lëndë me burimin përkatës. Se çka mund ta vështirësojë punë një gjashtëfaqesh nuk e kuptoj, patjetër që kuptoj të bërit mizën buall. Thjesht ngjesha çka është e shpërndarë, trungu më i madh i lëndës gjendet në dy faqet e para (fq. 188-189). Nuk pretendoj të futet ''en bloc'', porse të përhapet ndër paragrafët përkatës (studimi, puna si mësues, dyqani "Flora") para se të referencohet me Jacques kudo, nderkohë që ky vëllim është specifik.
::E paske të lehtë mbresëlënien dhe po të lehtë mveshjen e pronorëve, artikujt '''e mi''' janë me fusha të gjera interesi, dhe përderisa zbatova vendimin e kuvendit dhe e lashë tek Diskutimet, nuk po e shoh as telashin e as moslënien e redaktimit që po të bëj për këtë artikullin '''tënd'''. --[[Përdoruesi:Hatake|Mondvalsen]] ([[Përdoruesi diskutim:Hatake|diskutimet]]) 22 janar 2018 03:04 (CET)
:::Ishte vetëm simpatizant i [[Grupi Komunist i Korçës|Grupit Komunist të Korçës]]<ref name=":0">Belishova L., ''E vërteta për Enverin,'' intervistoi Elisabeta Ilnica, Panorama, 13 janar 2015.</ref>. (tek fundi i paragrafit '''Aktiviteti i tij komunist para e gjatë luftës''')
 
=== Krijimi i Partisë Komuniste Shqiptare ===
 
Prezenca e Hoxhës në mbledhjet paraprake ishte thjesht si figurë, këtë e vërteton [[Todi Lubonja]]<ref>Lubonja T., ''Nënë peshën e dhunës'', Tiranë: Mësonjëtorja, 1998.</ref>, [[Bedri Spahiu]]<ref name=":1">Spahiu B., ''Si e falsifikoi Enveri historinë e Luftës e të Partisë Komuniste'', përgatiti Afrim Imaj, [[Panorama]]. - Nr. 2717, 7 maj, 2010, f. 20.</ref> dhe [[Liri Belishova]]<ref name=":0" />. U mor nga Koço Tashko për të ballancuar disi numrin e besimtarëve ortodoksë të cilët ishin 4, ndaj duhej edhe një musliman e për këtë arsye Tashko mori me vete Hoxhën. Mbledhjet paraprake kishin për nismëtar dhe kryesues [[Dushan Mugosha|Dushan Mugoshën të njohur si "Sala"]]<ref name="Dervishi" />.
 
Në takimet e bëra në datat 8-14 nëntor 1941, përfaqsuesit [[Grupi Komunist i Korçës|i Korçës]], të Shkodrës dhe të të rinjve themeluan [[Partia e Punës e Shqipërisë|Partinë Komuniste Shqiptare]]. Mbledhja themeluese e gjen Hoxhën delegat të Grupit të Korçës. Më pas Popoviq e ngarkon me financën e partisë. Popoviq sipas Belishovës e mbajti afër Enverin sepse nuk kundërshtonte<ref name=":0" />, sipas Spahiut sepse Enveri "ia servirte me bujari" gjërat e shërbimit personal si stilografe e sahate<ref name=":1" />, sipas [[Sadik Premtja|Premtes]] sepse ishte më servili. Mugosha vetë e cilësonte si njeri punëtor, që bënte takime me njerëz e që shkruante shpejt e lehtë<ref name="Dervishi" />.
7.597

edits

Menyja e navigimit