Ndryshimi mes inspektimeve të "E madhe është gjëma e mëkatit"

Jump to navigation Jump to search
heqje e persedytjes
v
(heqje e persedytjes)
 
== Titulli ==
E shkruar më 1947 njihej vëtëm nga autori, familja, [[Petraq Kolevica]] dhe ndonjë i afërm. Titulli familjar i novelës ''Tat Tanushi'' mbeti ashtu siç ishte lënë më 1947<ref name=":0">''Quo vadis, Shqipëri?'', antologji e përgatitur nga [[Ardian Klosi]], Tiranë: Albania, 1993, fq. 183.</ref>.
 
Vepra ka tre tituj ''E madhe është gjëma e mëkatit, Tat Tanushi'' dhe ''Rrëfime nga Liqeri i Kaltër.'' Të tre titujt përdoreshin nëpër punimet e ripunimet që i kishte bërë autori deri më 1947 kur e përfundoi së shkruari<ref>Buzo N., ''Jehona Kuteliane,'' [[Tema (gazetë)|Tema]]. - Nr. 2275, 9 shkurt, 2008, f. 20 - 21.</ref>.
 
== Historia e veprës ==
Vepra u përfundua më [[1947]], disa ditë para se Kuteli të arrestohej dhe të burgosej nga komunistët.<ref name="S.Hamiti" /> Për gjysmë shekulli mbeti e panjohur dhe njihej vetëm nga familja dhe miqtë e autorit. Vepra mbeti pa u rishikuar ngaqë Kutelit iu hoq e drejta e botimit dhe nisi të përkthente me mëditje<ref>''Quo vadis, Shqipëri?'', antologji e përgatitur nga [[Ardian Klosi]], Tiranëname=":0" Albania, 1993, fq. 183.</ref>.
 
== Përmbajtja ==
7.597

edits

Menyja e navigimit