Ndryshimi mes inspektimeve të "E madhe është gjëma e mëkatit"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(heqje e persedytjes)
v
[[Skeda:E madhe është gjëma e mëkatit (Tat Tanushi i Bubullimës).jpg|thumb|200px|Ballina]]
'''E madhe është gjëma e mëkatit''' njohur edhe nënme titullin 'familjar ''Tat Tanushi''<ref iname=":0" Bubutimës/>'','' është vepër e shkrimtarit shqiptar [[Mitrush Kuteli]], e shkruar më [[1947]] dhe e botuar për herë të parë më [[1993]]<ref name="S.Hamiti" /> në antologjinë "Quo Vadis"<ref>[[Granit Zela|Zela G]]., ''Ditëlindja e nje kryevepre “…gjëma e mëkatit” e Mitrush Kutelit, rekordi i kritikës'', Standard, 17 shkurt, 2014.</ref>.
 
Krahas novelës "Vjeshta e Xheladin Beut", është cilësuar si kryevepra e Kutelit<ref name="S.Hamiti">{{cite book|last1=Hamiti|first1=Sabri|title=Letërsia moderne shqipe|date=2009|publisher=UET press|location=Tiranë|isbn=978-99956-39-03-7|page=361-363|accessdate=22 janar 2018}}</ref>
 
== Titulli ==
E shkruar më 1947 njihej vëtëm nga autori, familja, [[Petraq Kolevica]] dhe ndonjë i afërm. Titulli familjar i novelës ''Tat Tanushi'' mbeti ashtu siç ishte lënë më 1947<ref name=":0">Pasko A., ''Shënim hyrës'' botuar në ''Quo vadis, Shqipëri?'', antologji e përgatitur nga [[Ardian Klosi]], Tiranë: Albania, 1993, fq. 183.</ref>.
 
Vepra ka tre tituj ''E madhe është gjëma e mëkatit, Tat Tanushi'' dhe ''Rrëfime nga Liqeri i Kaltër.'' Të tre titujt përdoreshin nëpër punimet e ripunimet që i kishte bërë autori deri më 1947 kur e përfundoi së shkruari<ref>Buzo N., ''Jehona Kuteliane,'' [[Tema (gazetë)|Tema]]. - Nr. 2275, 9 shkurt, 2008, f. 20 - 21.</ref>.
7.597

edits

Menyja e navigimit