Dallime mes rishikimeve të "Gjergj Fishta"

Jump to navigation Jump to search
516 bytes added ,  4 vjet më parë
v
v
 
== Komisioni ndërkombëtar dhe politika ==
Me administrimin ndërkombëtar të Shkodrës, drejtoi të përkohshmen "Hylli i Dritës", por u mbyll pas një viti prej autoriteteve të qytetit prej artikujve thumbues të vetë Fishtës<ref name=":0" />. MePër pushtim-administriminshkak austro-hungarez pasqëndrimeve të 1916tij, botoiautoritetet fletorenlëshuan urdhrin që të syrgjynosej në "[[PostaMalta|Maltë]], gjë për të cilën u strehua në Troshan dhe krerët e Shqypniës]]"klerit ndërhynë që t'i pezullohej urdhri i mërgimit<ref>Dodaj name=":0"P., />''A. PoGjergj atëFishta vit çoi shtypshkronjënO.F.M.Shkodër,korrispondencë eme cilanji dosivllámarrë emnin perzemert,''Shtypshkroja Françeskanebotuar tek ''Át Gjergj Fishta, praO.F.M. françeskanët1871-1940,'' përgatitur deri[[Benedikt atëherëDema|B. botoninDemës]], tekShkodër: shtypshkronjënBotime “Nikaj”Françeskane, tashmë2010, dofq. t'i76-108. botoninISBN vetë978-99956-97-03-7</ref>.
 
Me pushtim-administrimin austro-hungarez pas 1916, botoi fletoren "[[Posta e Shqypniës]]"<ref name=":0" />. Po atë vit çoi shtypshkronjën në Shkodër, e cila do të marrë emnin ''Shtypshkroja Françeskane'', pra françeskanët që deri atëherë botonin tek shtypshkronjën “Nikaj”, tashmë do t'i botonin vetë.
 
Bashkë me [[Anton Harapi|Harapin]] e [[Luigj Gurakuqi|Gurakuqin]] organizojnë malësorët e Hotit e Grudës me rá në Shkodër në shenjë proteste për lënjen e dy bajrakëve Malit të Zi.
Me [[Luigj Bumçi|Bumçin]] më 5 shkurt, 1920, zhvilluan takimin e radhës me kardinalin e Brukselit, Disider Mercier, primat i Belgjikës për ta ndërkombëtarizuar më tej çështjen kombëtare. Kardinali mori përsipër t'i shkruante autoriteteve të ndryshme qeveritare e kishtare.
 
Më 6 qershor 1921 u zgjodh deputet i prefekturës së Shkodrës. Fishta në fillim zgjidhet anëtar e më vonë kryetar i komisionit të buxhetit, anëtar i komisionit të arsimit dhe në gusht të atij viti zgjidhet nënkryetar i Parlamentit. Kur iu desht ta linte, propozoi [[Ambroz Marlaskaj|Marlaskajn]] si zëvendësues. Në tetor sivëllaun Dodën[[Pal Dodaj|Dodajn]], shkuan në Romë për të takuar Kryetarin e Urdhnit dhe u pritën nga Papa Benedikti XV, ku morën ndihma për hapjen e shkollës publike me emrin "''[[Illyricum (shkollë)|Illyricum]]''"<ref>Sirdani M., ''Jeta e vepra fetare e At Fishtës,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq. 29-45. ISBN 978-99956-97-03-7</ref>.
 
Në fillim të 1922 niset për në Mbretërinë e Bashkuar, në shkurt 1922 nga Liverpool, pas 12 ditëve mbërrin në Amerikë. Takoi sivëllaun e tij françeskan Godfried Shilling, më pas edhe senatorin katolik, [[Henry Cabot Lodge]], i [[Partia Republikane (ShBA)|Partisë Republikane]], duke bërë kësodore të mundur hapjen e dyerve për njohjen diplomatike të rendit të dalë nga Kongresi i Lushnjes.
7.597

edits

Menyja e lëvizjeve