Dallime mes rishikimeve të "Gjergj Fishta"

Jump to navigation Jump to search
323 bytes added ,  3 vjet më parë
v
Më 23 tetor 1871 leu në Fishtë të Zadrimës Zef<ref>[[Donat Kurti|Kurti D]]., ''Provinça Françeskane Shqiptare'', Shkodër: Botime Françeskane, 2003, fq. 123. ISBN 99927-789-1-1. Në regjistrin e fretënve radhitur në këtë vepër: '''Georgius (P) Josephus Fishta''', f. Antonii et Venerandae Kaçi, n. Fishtae, d. Sappatensis 23 Oct. 1871 [...].</ref> (ose Zekë), i biri i Ndokë Simon Ndocit dhe Prendes së Lazër Kaçit nga [[Kotërr|Kotrri]], mbas tre vëllezërve dhe një motre.
 
Át Marian Pizzochini, famullitari i [[Troshan|Troshanit]], ia lypi prindërve për ta bërë frat dhe ata ia dhanë. Famullitari e nisi në Shkollën Françeskane në Shkodër me shpenzimet e veta, për t'u kthyer më pas në Troshan kur u hap kolegji më 1880. Kund 188610 Fishtavjeç vetë iParët gjashttie xhakuaUrdhrit ue niskishin nisur për në [[BosnjaDubrovnik dhe Hercegovina|Bosnie]] nga Urdhri Françeskan<ref name=":0">Bardhi P., ''A. Gjergj Fishta - me rasen e 25 Vjetorit të Meshtarís së Tij,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq.për 21-28.një ISBNtrazim 978-99956-97-03-7</ref>shëndetësor.
 
Më 1886 Fishta vetë i gjashtti xhakua u nis për në [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnie]] nga Urdhri Françeskan<ref name=":0">Bardhi P., ''A. Gjergj Fishta - me rasen e 25 Vjetorit të Meshtarís së Tij,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq. 21-28. ISBN 978-99956-97-03-7</ref>.
 
=== Student në Bosnie ===
 
== Komisioni ndërkombëtar dhe politika ==
Me administrimin ndërkombëtar të Shkodrës, drejtoi të përkohshmen "Hylli i Dritës", por u mbyll pas një viti prej autoriteteve të qytetit prej artikujve thumbues të vetë Fishtës<ref name=":0" />. Për shkak të qëndrimeve të tij, autoritetet lëshuan urdhrin që të syrgjynosej në [[Malta|Maltë]], gjë për të cilën u strehua ndër Troshanfamullitë e krahinës dhe krerët e klerit ndërhynë që t'i pezullohej urdhri i mërgimit<ref>Dodaj P., ''A. Gjergj Fishta O.F.M. në korrispondencë me nji sivllá të perzemert,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq. 76-108. ISBN 978-99956-97-03-7</ref>.
 
Me pushtim-administrimin austro-hungarez pas 1916, botoi fletoren "[[Posta e Shqypniës]]"<ref name=":0" />. Po atë vit çoi shtypshkronjën në Shkodër, e cila do të marrë emnin ''Shtypshkroja Françeskane'', pra françeskanët që deri atëherë botonin tek shtypshkronjën “Nikaj”, tashmë do t'i botonin vetë.
Më 6 qershor 1921 u zgjodh deputet i prefekturës së Shkodrës. Fishta në fillim zgjidhet anëtar e më vonë kryetar i komisionit të buxhetit, anëtar i komisionit të arsimit dhe në gusht të atij viti zgjidhet nënkryetar i Parlamentit. Kur iu desht ta linte, propozoi [[Ambroz Marlaskaj|Marlaskajn]] si zëvendësues. Në tetor sivëllaun [[Pal Dodaj|Dodajn]], shkuan në Romë për të takuar Kryetarin e Urdhnit dhe u pritën nga Papa Benedikti XV, ku morën ndihma për hapjen e shkollës publike me emrin "''[[Illyricum (shkollë)|Illyricum]]''"<ref>Sirdani M., ''Jeta e vepra fetare e At Fishtës,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq. 29-45. ISBN 978-99956-97-03-7</ref>.
 
Në fillim të 1922 niset për në Mbretërinë e Bashkuar, në shkurt 1922 nga Liverpool, pas 12 ditëve mbërrin në Amerikë. Takoi sivëllaunsenatorë e tij françeskan Godfried Shillingkatolikë, pascilët edhendikuan senatorin katolik,tek [[Henry Cabot Lodge]], i [[Partia Republikane (ShBA)|Partisë Republikane]], duke bërë kësodore të mundur hapjen e dyerve për njohjen diplomatike Shqipërisë rendit pavarur<ref>Dodaj dalëP., nga''A. KongresiGjergj Fishta deputat në parlament e udhtimi i Lushnjestij per Amerikë,'' botuar tek ''Át Gjergj Fishta, O.F.M. 1871-1940,'' përgatitur [[Benedikt Dema|B. Demës]], Shkodër: Botime Françeskane, 2010, fq. 119-127. ISBN 978-99956-97-03-7</ref>.
 
Në votimet për Kuvendin Kushtetues në dhjetor të vitit 1923, Fishta së bashku me [[Fan Noli|Noli]]n dhe Gurakuqin përfaqësoi Opozitën. Pasi përkrahu Lëvizjen e qershorit, largohet për në Itali më 1925-26, ku qëndroi pranë Urdhnit Françeskan.
7.597

edits

Menyja e lëvizjeve