Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjergj Fishta"

Jump to navigation Jump to search
12 bytes removed ,  3 vjet më parë
→‎Fëminia: Zekë si emer deri tani m'rezulton thashethem virtual, te gjithe bashkekohesit e tij ne nje bibliografi-monografi qe kam perdore si reference e pershkruejne emrin e vogelise «Zef»
(→‎Fëminia: Zekë si emer deri tani m'rezulton thashethem virtual, te gjithe bashkekohesit e tij ne nje bibliografi-monografi qe kam perdore si reference e pershkruejne emrin e vogelise «Zef»)
 
== Fëminia ==
Më 23 tetor 1871 leu në Fishtë të Zadrimës Zef, i biri i Ndokë Simon Ndocit dhe Prendes së Lazër Kaçit<ref>[[Donat Kurti|Kurti D]]., ''Provinça Françeskane Shqiptare'', Shkodër: Botime Françeskane, 2003, fq. 123. ISBN 99927-789-1-1. Në regjistrin e fretënve radhitur në këtë vepër: '''Georgius (P) Josephus Fishta''', f. Antonii et Venerandae Kaçi, n. Fishtae, d. Sappatensis 23 Oct. 1871 [...].</ref> (ose Zekë), i biri i Ndokë Simon Ndocit dhe Prendes së Lazër Kaçit nga [[Kotërr|Kotrri]], mbas tre vëllezërve dhe një motre.
 
Át Marian Pizzochini, famullitari i [[Troshan|Troshanit]], ia lypi prindërve për ta bërë frat dhe ata ia dhanë. Famullitari e nisi në Shkollën Françeskane në Shkodër me shpenzimet e veta, për t'u kthyer më pas në Troshan kur u hap kolegji më 1880. Kund 10 vjeç të Parët e Urdhrit e kishin nisur për në Dubrovnik për një trazim shëndetësor.
7.597

edits

Menyja e navigimit