Dallime mes rishikimeve të "Kuaternari"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
Redaktim gramatikor dhe rregullim të informacionit
v
v (Redaktim gramatikor dhe rregullim të informacionit)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Kuaternari''' është priudha më e re e [[Kenozoiku|Kenozoikut]] ei cilacili fillonfillojë nga fundi i epokës së [[|Plioceni|Pliocenit]], më saktë nagnga fundi i periudhës së [[Neogjeni|Neogjenit]] para 1,806 milion vitevevitesh dhe zgjatë edhe vazhdon edhederi në ditët tona. Në kuadër të Kuaternarit dallohen dy epoka gjeologjike: [[Pleistoceni]], që fillojë para 1,87 milion vitesh dhe [[Holloceni]] që fillojë 10,000 vjet para erës sonë, e vazhdon edhe sot.
 
== Paraqitja e njeriut ==
[[Kategoria:Gjeologji]]
[[Kategoria:Historia gjeologjike e Tokës]]
[[Kategoria:Periudhë gjeologjike]]
 
 

Menyja e lëvizjeve