Dallime mes rishikimeve të "Hardhuci"

Jump to navigation Jump to search
27 bytes added ,  3 vjet më parë
v
(Në wikipedia për hardhucat nuk kishit shkruar asgjë)
 
Janë shtazë tokësore.ushqehen me insekte,krimba,me merimanga e me shtazë tjera të vogla.Hardhucat i kanë të zhvilluara shqisat e dëgjimit dhe të parit.Trupi i tyre është i mbuluar me luspa me ngjyrë të murrmë ose të gjelbër.Pllakëzat janë më të mëdha në pjesën e kokës se të trupit.Gjatë verës ato zhvishen disa herë dhe këto shtresa bien copa-copa dhe pastaj zhvillohet shtresa e re.Gjymtyrët I kanë të shkurtra të cilat mbarojnë me nga pesë gishta .Në lëvizjen e tyre ndikojnë trupi dhe bishti.Nëse armiku e kap për bishti si me një lëvizje të shpejtë e këput bishtin dhe strehohet në ndonjë vend të sigurt.Një fenomen I tillë quhet vetgjymtim.Bishti I këputur rritet përsëri.Shpesh hardhucat I shohim duke u rrezitur sepse trupi I tyre nuk ka nxehtësi vetjake dhe përmes rrezeve të diellit ato ngrohen.Para dimrit futen në strehën e tyre dhe bien në gjumë dimëror deri në pranverë.
 
[[Kategoria:Zvarranikë]]

Menyja e lëvizjeve