Dallime mes rishikimeve të "Tullara (Artanë)"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Infobox KS vendbanim |Emri = '''Tullarë''' |Emër_tjetër = |Lloji i vëndbanimit = Fshat |Flamuri_figura...)
 
|Themelimi =
|Krahina =
|Lartësia = 577
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
}}
'''Tullarë''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Artanës|Artanës]], [[Kosovë]].
 
<!-- == Gjeografia == -->
Etimologjia e toponimit ''Tullarë'' është me prejardhjen [[Vllahishtja|arumune]], prej një kohë në të kaluarën kur arumunët ([[Vllehët|vlleh]]) jetonin në atë trevë.<ref name=Baliu>Begzad Baliu (Mars 2013), "[http://www.unkorce.edu.al/sites/default/files/fakulteti_edukimit/botimi_i_rumanise_i_redaktuar.pdf Toponimia Arumune në Kosovë]", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.</ref>
<!-- == Demografia == -->
<!-- == Ekonomia == -->
<!-- == Historia == -->
<!-- == Shih dhe këtë == -->
<!-- == Burimet == -->
{{reflist}}
 
<!-- == Lidhje të jashtme == -->
 
 
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]

Menyja e lëvizjeve