Ndryshimi mes inspektimeve të "Newborn"

Jump to navigation Jump to search
11 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:New Born.jpg|thumb|350px|Skulptura NEWBORN]]
'''Monumenti i Newborn''' ('''NEWBORN''') është një skulpturë tipografike dhe tërheqje turistike në [[Prishtina|Prishtinë]], [[Kosova]]. Është e lokalizuar përballë Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, dhe është promovuar më 17 Shkurt 2008, në të njëjtën ditë kur [[Kosova]] shpalli pavarësinë nga [[Serbia]]. Monumenti përmban fjalën angleze “[[Newborn]]” në shkronja te mëdha, te cilat janë ngjyrosur me ngjyrë te verdhë të qelët kur monumenti ishte zbuluar për here të pare. Monumenti, më vonë ishte ngjyrosur përsëri me flamuret e shteteve të cilat e njohin [[Kosova|Kosovën]]. Newbroni do të ngjyroset ndryshe qdo 17 Shkurt. Monumenti i tërheqi mediat internacionale për të raportuar pavarësinë e Kosovës, dhe ishte përfshirë dukshëm edhe në faqen e pare të [[The New York Times]].<ref>{{cito uebin|last1=Times|first1=New York|title=The New York Times|url=https://en.wikipedia.org/wiki/The_New_York_Times|website=en.wikipedia.org|publisher=New York Times}}</ref>
 
== Sfondi ==

Menyja e navigimit