Dallime mes rishikimeve të "Gjuha alemaniko-gjermane"

Jump to navigation Jump to search
Fix
v (Βατο zhvendosi faqen Gjuha alemnniko-gjermane tek Gjuha alemaniko-gjermane: Korrekt)
(Fix)
{{Gjuha
|emri =AlemnnikAlemanik
|emri origjinal =Alemannisch
|emri tjetër =
|përshkrimi =Zona tradicionale e shpërndarjes e dialektit perëndimor të Gjermanisë së Epërme (= Alemannic) në shekullin e nëntëmbëdhjetë dhe të njëzetë
}}
Alemannik'''Alemanik''' ([[Gjermanisht]]: ''Alemannisch'') është një grup dialektish të degës së [[Gjermanishtja e Epërme|Gjermanishtes së Epërme]] të [[Gjuhët gjermanike|familjes gjermane të gjuhës]]. Emri rrjedh nga aleanca e lashtë gjermane e fiseve të njohura si Alemanni ("të gjithë njerëzit")<ref>Jordioechsler (5 Nëntor 2013). [https://web.archive.org/web/20170610175741/https://jordioechsler.wordpress.com/2013/11/05/alemannic-german-and-other-features-of-language/ "Alemannic German and other features of language"].''Wordpress''. Arkivuar nga [https://jordioechsler.wordpress.com/2013/11/05/alemannic-german-and-other-features-of-language/ the original] në 10 Shtator 2017</ref>
 
== Shpërndarja ==

Menyja e lëvizjeve