Ndryshimi mes inspektimeve të "Guajana"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 77.247.95.68) dhe riktheu rishikimin 1671240 nga Flladimi)
v
{{ShtetGuajana}}
[[Skeda:Guyana in its region.svg|thumb|]]
'''Republika Ko-operative e Guajanës''' ose '''Guajana''' është një shtet në verinveriun e [[Amerika Jugore|AmerikënAmerikës jugoreJugore]]. Kufizohet në veri nga [[Oqeani Atlantik]], në lindje nga [[Surinami]], në jug dhe jugperëndim nga [[Brazili]] dhe në perëndim nga [[Venezuela]].
 
Ajo është vendi i tretë më i vogël në Amerikën Jugore edhe është një nga katër territoret jo-[[Gjuha Spanjolle|spanjishte]] në kontinent me Brazilin, Surinamin dhe [[Guajana Franceze|Guajanën Franceze]]. Para pavarësisë në vitin 1966 ishte quajtur Guajana Britanike.
244

edits

Menyja e navigimit