Ndryshimi mes inspektimeve të "Gëzim Erebara"

Jump to navigation Jump to search
669 bytes added ,  2 vjet më parë
rregullim, reference
(rregullim, reference)
[[Skeda:Gëzim Erebara.JPG|thumb|200px]]
'''Gëzim Erebara''' ([[Dibra|Dibër]], [[19 maj]] [[1929]] - [[Tirana|Tiranë]], [[12 shkurt]] [[2007]]) ka qenë regjisor dhe përkthyes shqiptar. Për kontributin e tij është nderuar me titullin “[[artist i merituar|"Artist i merituar]]". Është ndër të paktët intelektualë që kërkoi ndjesë në medias për propagandën e përcjellur në produktin artistik në të cilin ishte i përfshirë<ref>{{Cito web|url=http://www.tiranaobserver.al/mbi-debatin-e-ndalimit-te-filmave/|title=''Mbi debatin e ndalimit të filmave''|date=13 mars 2017|accessdate=21 shkurt 2018|publisher=Tirana Observer|last=Mithi|first=Joni}}</ref>.
'''Gëzim Erebara''' është një “[[artist i merituar]]” i popullit shqiptar, lindi më [[19 maj]] [[1929]] në [[Dibër]]; vdiq më [[12 shkurt]] [[2007]].
== Jeta ==
Lindi në shehër të Dibrës më 19 maj 1929, i biri i Sul Erebarës. Pasi kreu shkollimin fillor e të mesëm në vendlindje, në vitin [[1948]] nisi studimet për regjisurë në Akademinë FAMU në [[Praga|Pragë]]. Në [[Shqipëri]] u kthye në vitin [[1952]]. Në vitin [[1957]] filloi punën si [[regjisor]] dhe [[skenarist]] në [[Kinostudio]]n “[[Shqipëria e re]]”. Në fillim, ai punoi si asistent regjie në filmat “[[Tana]]”, “[[Furtuna]]” dhe “[[Debatiku]]”, ndërsa në vitin [[1967]] realizoi filmin e parë “[[Ngadhnjimi“Ngadhnjimi mbi vdekjën]]”vdekjen”, film i cili nuk u prit mirë nga cenzura dhe u ndalua.
Për 30 vite, ai punoi në Kinostudion “Shqipëria e re” dhe realizoi shumë filma artistikë dhe dokumentarë. Pos kësaj, Gëzim Erebara është marrë edhe me publicistikë, duke botuar artikuj të shumtë të sferës profesionale për regjisurë, por ka bërë edhe analiza e vështrime nga sfera e krijimtarisë së tij profesionale.
 
Gjuhët e huaja: çekisht, italisht, frëngjisht, serbokroatisht dhe pak rusisht.
 
== FilmografiaVepra ==
=== Filma televizivë ===
* [[Debatik]] - (1961)
* [http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=12544 Reportazh i Gazetës Shqip]
 
== Referenca ==
<references />
[[Kategoria:RegjisorëBiografi shqiptarëshqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1929]]
[[Kategoria:Regjisorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Vdekje 2007]]
[[Kategoria:Regjisorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Përkthyes shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Dibra]]
244

edits

Menyja e navigimit