Ndryshimi mes inspektimeve të "Gëzim Erebara"

Jump to navigation Jump to search
278 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Jeta ==
Lindi në shehër të Dibrës më 19 maj 1929, i biri i Sul Erebarës<ref>{{Cito web|url=http://www.balkanweb.com/site/dosja-e-sigurimit-intelektualet-nen-survejim/|title=Dosja e Sigurimit: Emrat e 315 intelektualëve dhe artistëve ne survejim|date=3 qershor 2015|accessdate=21 shkurt 2018|publisher=Gazeta Shqiptare|last=Kaloçi|first=Iv}}</ref>. Pasi kreu shkollimin fillor e të mesëm në vendlindje, në vitin [[1948]] nisi studimet për regjisurë në Akademinë FAMU në [[Praga|Pragë]]. Në [[Shqipëri]] u kthye në vitin [[1952]]. Në vitin [[1957]] filloi punën si [[regjisor]] dhe [[skenarist]] në [[Kinostudio]]n “[[Shqipëria e re]]”. Në fillim, ai punoi si asistent regjie në filmat “[[Tana]]”, “[[Furtuna]]” dhe “[[Debatiku]]”, ndërsa në vitin [[1967]] realizoi filmin e parë “Ngadhnjimi mbi vdekjen”, film i cili nuk u prit mirë nga cenzura dhe u ndalua.
Për 30 vite, ai punoi në Kinostudion “Shqipëria e re” dhe realizoi shumë filma artistikë dhe dokumentarë. Pos kësaj, Gëzim Erebara është marrë edhe me publicistikë, duke botuar artikuj të shumtë të sferës profesionale për regjisurë, por ka bërë edhe analiza e vështrime nga sfera e krijimtarisë së tij profesionale.
 
244

edits

Menyja e navigimit