Dallime mes rishikimeve të "Kimia organike"

Jump to navigation Jump to search
71 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Në kiminë organike bëjnë pjesë: Komponimet organike të karbonit, Hidrokarburet, Komponimet organike me oksigjen dhe azot (alkoolet) dhe Komponimet organike me rëndësi jetsore.Kimia organike luan rol te rendesishem për ekonimine,ne shoqeri dhe ne jeten e perditshme.
 
== Komponimet organike të karbonit ==jane kot pa lidhje na qat koken me kto ......
 
Kimia organike eshte kimiiiiiii o njerez eshte kimi er ej është degë e kimise, e cila studion përbërjen, strukturën, vetitë, reaksionet dhe sintezën e konponimeve të karbonit. Në kiminë organike nuk merren të gjitha Komponimet e karbonit si oksidet e karbonit (CO,CO2), karbonate etj. që bëjnë pjesë në kiminë inoraganike.
Kimia organike si shkencë më vete është themeluar vonë, në gjysmën e parë të shek. XIX.
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve